Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

A koronavírus-járványban is fenn kell tartani a nemzetközi kereskedelmet - A FAO, a WHO és a WTO közös állásfoglalása

2020. április 2., 09:56

Világszerte emberek millióinak létbiztonsága és élelmezése függ a nemzetközi kereskedelemtől - állapítja meg közös közleményében a FAO, a WHO és WTO. Miközben az országok lépéseket tesznek a koronavírus-járvány megfékezésére, figyelni kell arra, hogy a világkereskedelemre és az élelmiszerellátásra – nem szándékosan – gyakorolt hatást minimalizálják.

Amikor kereskedelmi döntések születnek az emberek egészségének védelmében, az országoknak biztosítaniuk kell az élelmiszer-ellátási lánc zavartalanságát – áll a szervezetek közös közleményében. Ezek kiterjednek az agráriumban és az élelmiszeriparban dolgozók mozgásának korlátozására, az élelmiszerszállítmányok határátlépési idejének meghosszabbítására, hozzájárulva az élelmiszerek megromlásához és az élelmiszerpazarláshoz.

Az élelmiszerkereskedelem korlátozásai fakadhatnak alaptalan élelmiszerbiztonsági aggodalmakból. Ezek életbe lépése zavart okozna az élelmiszer-ellátási láncban, ami komoly következményekkel járhat a leginkább rászoruló és hátrányos helyzetű lakosság körében.

Az élelmiszerellátás bizonytalanságától való félelem exportkorlátozások egész hullámát indíthatja el, hiányt generálva globális szinten. Ezzel torzulhat a kereslet-kínálat egyensúlya, áremelkedés és -volatilitás fenyeget. Korábbi válságokban szerzett tapasztalat, hogy az ilyen intézkedések különösen az alacsony jövedelmű, élelmiszer-szegény országok számára károsak, aláásva a humanitárius szervezetek munkáját, hogy élelemmel lássák el azokat, akiknek a leginkább szükségük van rá.

A szervezetek szerint nem szabad, hogy az ilyen káros intézkedések megismétlődjenek. Az ilyen időkben különösen fontos a több, nem pedig kevesebb nemzetközi együttműködés.

A COVID-19 korlátozások közepette mindent meg kell tenni a kereskedelem lehető legnagyobb stabilitásáért, hogy az élelmiszerhiányt el lehessen kerülni – rögzíti a közlemény. Emellett kritikus fontosságú az élelmiszeripari és -kereskedelmi szereplők védelme a betegség terjedésének csökkentéséért az ágazaton belül az élelmiszer-ellátási lánc életben tartásáért. Az élelmiszernek továbbra is hozzáférhetőnek kell maradnia a fogyasztók (különösen a legérzékenyebb csoportok) számára helyi szinten, a biztonsági előírások szigorú betartása mellett.

Rendelkezésre kell állni az aktuális információnak az élelmiszerelőállítás, -fogyasztás, és -készletek mértékéről, és az árakról mindenki számára. Ezzel csökkenthető a bizonytalanság és lehetővé válik a termelők, fogyasztók és kereskedők felelős döntéshozatala. Ez  segíthet elejét venni a pánikszerű vásárlásnak és felhalmozásnak is.

A három szervezet szerint most van itt az ideje a szolidáris, felelős viselkedésnek, szem előtt tartva a közös célt: javítani az élelmezésbiztonságon, a táplálkozás minőségén és az emberek jólétén szerte a világon. Nem szabad engedni, hogy a COVID-19-re adott válaszaink miatt hiány legyen alapvető termékekből, és felerősödjön az éhezés és az alultápláltság.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat