Önök kérdezték
Fehér vagy barna héjút válasszunk?
A tojás héjának színe a tyúk fajtájától függ. Általában a barna tyúkok barna színű tojást, a fehérek pedig fehér héjút tojnak. A tojás héjának színe nem befolyásolja a tojás minőségét.
Fontos, hogy mennyire sárga a sárga?
A tojás sárgájának színe a tyúk táplálékától függ. Ha búzával etetik, a sárga sápadtabb, ha viszont kukoricával, akkor ragyogó sárga színű.
Hűtőben kell-e tartani a tojást?
Szobahőmérsékleten a tojás egy nap alatt ugyanannyit veszít frissességéből, mint egy hét alatt a hűtőben. Legjobb az 5 és 8 fok közötti hőmérséklet.
Mennyi ideig tartható el a tojás?
Az első egy héten igazán friss a tojás, ilyenkor érdemes lágy tojást, buggyantott tojást készíteni belőle. Ezután inkább főzzük keményre, használjuk rántottának, omlettnek vagy süteménybe, töltelékbe! A 28 napnál régebbi tojást ne vásároljuk meg, de a frissen vásárolt tojás hűtőben tárolva akár hónapok múlva is fogyasztható!
Honnan tudható, hogy friss-e a tojás?
Ezt háromféle módon is ellenőrizhetjük, szinte teljes biztonsággal:
- Rázással: az egynapos tojás kb. 50 g súlyú, a gömbölyű végénél lévő légkamra ekkor még alig észrevehető, de nagysága napról napra kissé nő. Ha egy egész friss tojást fülünkhöz közel megrázunk, nem hallunk semmit, de néhány nappal később a tojás már gyenge, tompa hangot ad.
- Egy edénybe öntsünk hideg vizet, majd tegyük bele a tojást! Ha elmerül, a tojás frissnek mondható, ha lebeg a vízben, akkor már kissé öregebb.
- Felütve: amikor a friss tojást felütjük, a fehérje vastag rétegben takarja a sárgáját. Ha hirtelen szétfolyik, a tojás nem friss. Szaglással is ellenőrizhetjük a tojás frissességét, valamint a színe is sokat elárul. A feltűnően élénk sárgája azonban nem egyértelműen a frissesség jele, hiszen ilyen szín mesterségesen is előidézhető.
Mikor adhatunk először tojást a kisbabáknak?
Érdemes megvárni az egyéves kort, mivel sok csecsemő allergiás a tojásfehérjére. A gyerekek amúgy is érzékenyebbek a szalmonellabaktériumokra, ezért ötéves korig főtt vagy sült formában illesszük az étrendjükbe! Megjegyezzük, hogy a szalmonella baktériumok 70°C-on 20 perc főzés után elpusztulnak.
Eltartható -e a tojás sárgája?
Igen. Tegyük egészen kis edénybe, és óvatosan öntsünk rá hideg vizet. Ez védőréteget von a tojás fölé, és megakadályozza, hogy kiszáradjon. Tartsuk az edényt hűtőszekrényben.
Miért zöldül meg a tojás sárgája a szélén?
A kemény tojás sárgája körüli kékeszöld szín a vas-szulfidtól származik. Annak a kémiai reakciónak az eredménye, amelyik a tojás sárgájában levő vas és a fehérjében levő hidrogén-szulfid között játszódik le - ezért jelenik meg a szín a sárgája és a fehérje találkozásánál.
A tojás sárgájában levő vas a foszvitin nevű fehérjéhez kapcsolódik, amelyik szintén a tojás sárgájában található. A fehérjemolekulák hosszú aminosavláncok. A nyers tojásban ezek a hosszú molekulák jellegzetes formákba hajtogatják össze magukat. Így tudják elvégezni azt a munkát, amelyet a természet szán nekik - így járulnak hozzá, hogy csibe fejlődjék a tojásban. De ha megfőzzük a tojást, ezek a fehérjék félig-meddig "kihajtogatják magukat". Ezért keményedik meg a tojás sárgája és fehérje, és ezért szabadul ki a vas a foszvitinből.
A kén-hidrogén is hasonló módon jut ki a tojásfehérje kéntartalmú fehérjemolekuláiból. A kemény tojás furcsa szaga a hidrogén-szulfidtól származik.
A záptojás jóval büdösebb, mert a mikroorganizmusok sokkal több kéntartalmú fehérjét bontanak el, mint amennyi 10 percnyi főzés alatt elbomlik, és sokkal több kén-hidrogént szabadulhat fel.
Amikor a tojás kihűl, a sárgája összezsugorodik egy picit, és visszahúzódik a fehérjétől. A kékeszöld vas-szulfid megjelenik a sárgája szélén. A kevésbé friss tojásokon a szín sötétebb. Ezeknek a sárgája egy kicsit lúgosabb, és ezért több vas válhat szabaddá.
Miért nem látjuk a színt a lágy tojáson?
Azért, mert azt rövidebb ideig főzzük. Nem hevül fel annyira vagy nem melegszik elég ideig ahhoz, hogy a vas és a hidrogén-szulfid kiszabadulhasson.
Miért könnyebb meghámozni a tojást, ha sós vízben főzzük?
Sajnos nem igaz a hír. Már régóta kísérletezünk, mi lehet a legjobb főzési módszer a könnyű tojáspucolásra. Kipróbáltuk a sós vizet, ecetes vizet, hideg vízzel leöntést stb., de a legfőbb faktornak a tojás frissessége tűnik. Minél frissebb a tojás, annál jobban odatapad a héjához, bármi módon főzzük is. Talán az öreg tojásnak kiszárad a héja, és ezért a víz a héj alá tud hatolni. Ezt kipróbálandó, a tojást két végén felszúrtuk főzés előtt, és rögtön forrón pucoltuk. Volt, amikor bejött. Ha valaki tud egy igazán biztos módszert, szóljon.
Tudta a tojásról?
Egy közepes méretű tyúktojás 180 mg koleszterint tartalmaz.
A tojás D-, E- és A-vitamintartalma kiemelkedő.
A vegetáriánusok általában vashiányban szenvednek. Az ovovegetáriánusok azonban, azaz akik fogyasztanak tojást, kevésbé tarthatnak ettől, mivel a tojásban lévő vas jobban hasznosul, mint például a sóskában, spenótban lévő.
Egy egész tojásban körülbelül negyvenféle fehérje található.
A tojássárgája színét a tojók etetése befolyásolja: a szójaliszt pirosra, a lenmagliszt sötétbarnára, a zöldtakarmány zöldesre, a kukorica élénksárgára színezi.
Hogy a tojás héja főzéskor ne repedjen meg, tegyünk egy evőkanál ecetet a főzővízbe.