Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

A BTT és a Gabonaszövetség vitája a takarmánypiaci helyzetről

2011. január 27., 10:34

Ha az állam nem avatkozik be azonnal a takarmánypiacon, az ágazat olyan helyzetbe kerülhet, amelynek következtében Magyarország baromfihúsból tartósan importra szorul - nyilatkozta a Világgazdaságnak Bárány László, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke. A Gabonaszövetség szerint ugyanakkor takarmányhiány nincs, csak fizetésképtelen tenyésztők.

"Tarthatatlan, hogy január közepén még nincs az igazi felhasználóknál, az állattenyésztőknél vagy a takarmánykeverőknél a gabona" - mondta a lapnak Bárány László. A BTT elnöke úgy látja: a termelőknél és a főként külföldi tulajdonú kereskedelmi cégeknél lévő készletek döntően exportra kerülnek, és félő, hogy semmi nem marad az országban. A búzahajó már elúszott - jelentette ki Bárány -, ha pedig a kukoricából egymillió tonnát kivisznek a következő hetekben, hónapokban, akkor májusban egyes régiókban előállhat az a helyzet, hogy nem lesz miből takarmányt keverni. A nyár folyamán a meglévő rendkívül kevés gabonát a malmok olyan árakon szívják majd fel, amelyekkel a tenyésztők nem tudnak versenyezni.

Ha sürgősen nem történik valami, akkor a hazai állattenyésztés alapjai rendülnek meg, és így Magyarország tartósan baromfihús-importra szorul. Ez a baromfi sem lesz olcsóbb, hiszen máshol is drága a takarmány - figyelmeztet az elnök. Ahogyan azt honlapunk már megírta, a BTT ezért arra kérte a Vidékfejlesztési Minisztériumot a tárcának írott levelében, hogy készítse el az ország gabonamérlegét, ezzel pontosan tudhatóvá téve, mekkora készletek hiányoznak. A kapott adatok kiértékelése után az állam a Tartalékgazdálkodási Igazgatóság révén felvásárolhatna gabonát, hogy ezzel az országban tartsa azt. Bárány hangsúlyozta: a jelenleg túlélésre játszó tenyésztők nem kívánják, hogy a drágán megvett gabonát olcsón kapják meg, később is a piaci árak döntenének, de állami beavatkozással biztosítható lenne, hogy a szükséges készletek rendelkezésre álljanak.

Ezzel szemben Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -Kereskedők Szövetségének (Gabonaszövetség) főtitkára állítja: önmagában elegendő a gabonafélék mennyisége az országban, bár elismeri, kevesebb van, mint korábban, és drágább is. Pótsa megérti, hogy az állattartók aggódnak, hiszen korábban fél évre elegendő készletet tudtak vásárolni, ma néhány havi, de helyenként csak egy-két hetes készlet felett rendelkeznek. A takarmány alapanyaga drága, és az állattartók gyakran fizetésképtelenek. Egy mindenki által elfogadható gabonamérleg elkészítését Pótsa is indokoltnak tartaná a tisztánlátás érdekében, ám szerinte a piaci folyamatokat ez sem változtatná meg. A takarmány országhatárokon belül tartásának egyetlen módja, hogy a termelők piaci áron megvásárolják azt, hiszen aki meg tudja fizetni, az veszi meg az árut - szögezte le a főtitkár, majd hozzátette: a gabonatermelőt sem lehet arra kényszeríteni, hogy hazafias alapon olcsóbban adja a terményt.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat