A Bunge áfacsalásos bejelentéseit kivizsgálta a NAV
2014. november 21., 20:06
Kivizsgálta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azokat a bejelentéseket, amelyeket az amerikai tulajdonú Bunge Zrt. juttatott el korábban az adóhatósághoz. A Bunge a kitiltási botrány kapcsán került a figyelem középpontjába, de egyelőre nem tisztázott, hogy a cég által jelzett áfacsalásos ügyek és a kitiltási botrány között van-e bármilyen összefüggés. A NAV szerint mindenesetre a Bunge jelzései nyomán 2011-ben a vetőmag-felvásárlásnál, 2013-ban az élelmiszeriparban indult vizsgálat bűncselekmények gyanújával. Az azóta letartóztatott elkövetők akár 20 évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak bűnszervezetben végrehajtott költségvetési csalás bűntette miatt.
A hvg.hu a napokban számolt be arról, hogy az amerikai tulajdonú cég - az amerikai beutazási tilalom miatt a figyelem középpontjába került Bunge - majdnem kéttucatnyi étolajmárkát, importőröket és forgalmazó cégeket nevezett meg, szállítóleveleket, számlákat, konkrét áfacsalási sémát vázolt föl 2012 elején az adóhatóság központi hivatalának elküldött anyagában. A portál szerint azonban a listára került étolajmárkák három évvel később, ma is ott találhatók a boltok polcain.
A NAV MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a bejelentések nyomán két eljárás indult különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt, és ezek részben ma is zajlanak. A NAV feltárta, hogy az elkövetők több éve működtettek egy olyan bűnszervezetet, amely 12 magyarországi székhelyű gazdasági társaságból állt. Ez a bűnszervezet áfabefizetés nélkül különböző élelmiszeripari termékeket - például cukrot, étolajat, kávét - hozott be Magyarországra Szlovákiából és Csehországból, valamint Ausztriából. Az így elkövetett kár meghaladja a 2 milliárd forintot - áll a közleményben.
A NAV közleményében hangsúlyozza: saját felderítő tevékenységének eredményeként idén februárban 50 helyszínen tartott házkutatást az érintett cégeknél, könyvelőknél és ügyvezetőknél. Májusban újabb 400 helyszínen zajlott az összehangolt akció. Eközben a NAV-nál több mint 300, az ügyhöz kapcsolódó vizsgálatot végeztek el.
A közlemény szerint mindennek eredményeként sikerült azonosítani a bűnszervezet vezetőjét is. Eddig 16 embert gyanúsított az ügyben, nyolcan már vizsgálati fogságban vannak költségvetési csalás gyanúja miatt, négyen előzetes letartóztatásban. Négy személyt közokirat-hamisítással gyanúsítanak. A NAV emellett együttműködik a cseh és a szlovák nyomozó hatóságokkal, mivel nemzetközi ügyről van szó.
Az elkövetők bűnszervezetben végrehajtott költségvetési csalás bűntett miatt akár 20 évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak. A NAV a Bunge Zrt. által rendelkezésre bocsájtott konkrét adatokat minden esetben eredménnyel hasznosította - hangsúlyozza az adóhatóság.