Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

A GDP 1 százalékát költjük csak mezőgazdasági k+f-re

2016. május 6., 07:54

Magyarország csak a GDP 1 százalékát fordítja mezőgazdasági kutatás-fejlesztési (k+f) tevékenységre. Az agrár-szakképzésben résztvevők száma és az erre fordított kormányzati kiadások is alacsonyak, holott - egyebek közt a klímaváltozás miatt - sok kihívással kell szembenéznie a szektornak - mondta Tresó István, a K&H agrárüzletág fejlesztési főosztályának vezetője a bank ösztöndíjpályázatának díjátadóján. 

Tresó István szerint a mezőgazdasági k+f kiadás alacsony, miközben például Norvégiában a GDP 6, Németországban 4,2, Hollandiában 4, Ausztriában pedig több mint 3 százaléka. A vállalatok hozzájárulása a k+f kiadásokhoz mindenhol alacsony, a magyar cégek 20 százalékos részesedésükkel a világátlag felett teljesítenek e téren. Az innováció hatékonysága Magyarországon elmarad az EU átlagtól, a k+f kiadásokat kevésbé hatékonyan költik el  ismertette.

A főosztályvezető kitért arra is, hogy elöregedő ágazatról van szó, a gazdálkodók 31 százaléka 65 év feletti, és csupán 6,1 százaléka 35 év alatti, míg felsőfokú végzettsége 3, középfokú szakirányú végzettsége 7 százalékuknak van. A szakképzett utánpótlás kevés, a mintegy 300 ezer egyetemi hallgatónak a 4 százaléka vesz részt agrár szakirányú képzésben, miközben az agrárium 7 százalékkal járul hozzá a GDP-hez. 

Tresó István felhívta a figyelmet: a 80-as években jellemző szinhez képest globálisan 2,5-szeresére nőtt a rendkívüli, mezőgazdasági termelési veszteségeket okozó jelenségek száma, főként a meteorológiai és hidrológiai eseteké (például extra erősségű viharok, árvizek, földcsuszamlások), miközben a korábban elhanyagolható számú, klímaváltozásból eredő károk (például extrém szárazság, erdőtüzek) száma is emelkedik. Erre feltétlenül reagálnia kell az ágazatnak, ez rövid távon a mezőgazdasági termelés átalakításával lehetséges. Ebben nélkülözhetetlen szerepet játszanak az új, innovatív megoldások, technológiák, melyekkel 20-40 százalékos potenciális hozam is elérhető. 

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat