A mezőgazdaság központi szerepet tölt be a közfoglalkoztatásban
2013. október 24., 14:20
Több mint 250 ember közfoglalkoztatása kezdődött meg szeptemberben Zala megyében. A programokba az idén összesen 5 200 főt vontak be, a támogatásokra pedig 1,8 milliárd forintot meghaladó összeget fizettek ki. A pénz jelentős részét mezőgazdasági foglalkoztatásra és földutakra fordították.
A startmunka 1,4 milliárd forintot meghaladó központi keretösszeg több mint háromnegyed részét a kistérségi mintaprogramokra fordították - közölte az MTI-vel a Zala megyei kormányhivatal munkaügyi központja. Az összeg jelentős részét mezőgazdasági foglalkoztatásra, a közúthálózat javítására és a mezőgazdasági földutak karbantartására fizették ki.
Az ősz első hónapjában kiemelt feladat volt a téli közfoglalkoztatási programokra, valamint az ehhez kapcsolódó képzésekre való felkészülés. Szeptemberben közel 30 ember bevonásával újraindult a Határnyiladék tisztítási országos startmunka mintaprogram, a letenyei kirendeltségen pedig Segítő kezek az idősek otthoni biztonságáért címmel kezdődött mintaprogram. Az év első kilenc hónapjában a mintaprogramok keretében több mint 1 580 embernek tudtak munkát és kereseti lehetőséget biztosítani.
A hagyományos, hosszabb időtartamú közfoglalkoztatásba szeptemberben 117 embert - idén összesen közel 1 850 főt - vontak be, döntő többségben 6 órás közfoglalkoztatás keretében. Munkahelyteremtő beruházásokra szeptember végéig 34 munkaadóval kötöttek szerződést. A közel 270 millió forint támogatási összegből a cégek 147 fővel - közülük 100 álláskeresővel - tudják növelni az alkalmazottak létszámát, míg a pályázat benyújtása előtt összesen 485 embert foglalkoztatottak.
A hátrányos helyzetű álláskeresők munkaerő-piacra lépésének vagy visszatérésének segítése című programba szeptemberben 85 főt vontak be. A komplex, személyre szabott, a helyi munkaerő-piaci lehetőségekhez és igényekhez igazodó szolgáltatásokkal, támogatásokkal idén összesen 1 216 ember elhelyezkedési esélyeit segítették elő Zala megyében. A legnagyobb, 36 százalékos arányban a pályakezdők, illetve a 25 év alatti álláskeresők kerültek a programba, az ötvenedik életévüket betöltött álláskeresők részaránya 21 százalék, további 16 százalékuk pedig tartós munkanélküli.