A MOSZ szerint a mezőgazdasági munkaadók elesnek a bérkompenzációtól
2012. április 23., 10:25
A mezőgazdasági munkaadók gyakorlatilag nem tudnak élni a bérkompenzáció lehetőségével, mivel azt úgynevezett csekély összegű, azaz "de minimis" - támogatásként hirdették meg számukra - közölte a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). E támogatási formát az érintett vállalkozások nagy része az elmúlt években kimerítette.
A MOSZ közleménye szerint ez a támogatási lehetőség valóban "csekély összegű", mivel a mezőgazdasági vállalkozások számára legfeljebb 7500 eurót - alig több mint kétmillió forintot - biztosít. Míg más vállalkozások maximum 200 ezer euró - azaz több mint ötvenmillió forint - támogatást vehetnek igénybe hároméves időszakonként.
Az agrár-érdekképviselet szerint a mezőgazdasági foglalkoztatókat egyértelműen hátrányos megkülönböztetés éri. Ráadásul a legtöbb mezőgazdasági vállalkozás már kimerítette ezt a hároméves keretet, mivel számos, a működésükhöz elengedhetetlen támogatás már eddig is ilyen címen került a cégekhez. Az ágazati bérszint jelentősen elmarad a nemzetgazdasági átlagtól - az agrármunkaadókat a foglalkoztatás kapcsán ugyanakkora költségek terhelik, mint bármely más munkaadót - emlékeztet a MOSZ.
A meghirdetett állami támogatás a "de minimis" korlát miatt - még ha eddig nem is kellett felhasználnia a vállalkozásnak - egy mezőgazdasági munkaadónál legfeljebb tíz munkavállaló elvárt béremelésével kapcsolatos kompenzációjára elegendő. Miközben a nem mezőgazdasági vállalkozások esetében a támogatás 220 fő foglalkoztatott kompenzálását teszi lehetővé. Így hiába lenne rá hatalmas szükség, a mezőgazdaság a támogatásból gyakorlatilag ki van zárva.
A MOSZ közleménye utal rá: a mezőgazdaságban az átlagos bruttó bér 147,5 ezer forint volt 2011-ben, ami több mint 25 százalékkal marad el a nemzetgazdasági átlagtól.