A természetes viszonyokhoz kell közelíteni a mesterséges világítást a baromfitelepeken
2013. október 24., 14:40
A legtöbb zárt rendszerű baromfitelepen nem kap prioritást az a szemlélet, hogy a mesterséges világítást a természetes fényviszonyokhoz kellene közelíteni. A megfelelő világítás nem csak energia-megtakarítást hozhat, hanem hozzájárulhat ahhoz is, hogy az állatok szignifáns biológiai hozamokat érjenek el.
Ha agrárvilágítási rendszerekről beszélünk, először meg kell értenünk a fény tulajdonságait és a természetben lejátszódó fénytani jelenségeket - derül ki a Tojás Világnapján elhnagzott közelmúltbeli előadásból. Mivel a zárt rendszerű baromfitartás során szinte kizárólag a másodlagos fényforrások, a mesterséges világítótestek játszanak szerepet az így tartott állatok életében, ezért ezekben a rendszerekben is a természetes fényviszonyokhoz és jelenségekhez kellene közelíteni a világítási rendszerek paramétereit. Sajnos az a tapasztalat, hogy a legtöbb telepen nem élvez prioritást ez a szemlélet, holott a kiélezett versenyben a megfelelő világítással szignifikáns biológiai hozam érhető el az energia-megtakarításon túl.
Az előadás részletes szövege itt olvasható.
Az állatjóléti szempontok nem csak az állatvédők követelései alapján irányadóak, hanem Európai Uniós direktívák is szükségessé teszik a figyelembe vételüket. Ezeket a direktívákat, irányelveket mindenképpen irányadónak kell tekinteni arra vonatkozóan, hogy a legnagyobb komfortot biztosítsuk az állatok számára. Ez nem csak az állatok, de a termelő érdeke is, hiszen az optimális körülmények között tartott jószág nagyobb termelékenységre képes. A fentiek alapján a minimális követelmények a világítási rendszerekre vonatkozóan elvárják a legkevesebb 20 Lux megvilágítási értéket a hasznosítási terület legalább 80%-án. Továbbá mindenképpen ki kell még emelnünk a napfelkelte-napnyugta szimuláció szükségességét, a 24 órás ciklikusság meglétét, illetve a legkevesebb 6 órás sötét időszak betartását.