Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Az állattenyésztési szakpolitikák jelentősége a sikeres vidékfejlesztésben

2025. február 6., 09:45

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában a helyi társadalmi-gazdasági, környezeti és kulturális feltételekhez igazodó állattenyésztési szakpolitikák kialakításának jelentőségére hívja fel a figyelmet. Kihangsúlyozzák, hogy csak a hatékony állattenyésztési szakpolitikák révén biztosítható az ágazat fenntartható erőforrás-felhasználása és a társadalmi-gazdasági fejlődés.

A vidékfejlesztés összetett folyamat, amelynek középpontjában a vidéki régiókban élők életminőségének és gazdasági lehetőségeinek javítása áll. Ez magában foglalja az infrastruktúra fejlesztését, a mezőgazdaság termelékenységének fokozását, az oktatás, valamint az egészségügy színvonalának javítását és a szegénység mértékének csökkentésére irányuló intézkedéseket.

Világszerte számos kezdeményezés támogatja a vidékfejlesztést, különösen a fejlődő országokban, ahol a szegénység enyhítésén és a közösségek sokszínűségének és bárminemű különbözőségének elfogadását és megbecsülését szem előtt tartó növekedés előmozdításán dolgozó kormányok és nemzetközi szervezetek számára ez prioritás. Az állattenyésztési szakpolitikák központi szerepet játszanak a vidéki gazdálkodási rendszerek alakításában, mivel az állattenyésztés gyakran a mezőgazdasági tevékenységek sarokköve. Ezek a szakpolitikák az állatjólétet, az élelmezés-biztonságot, a környezeti fenntarthatóságot, a kereskedelem és a fejlesztés kérdéseit egyaránt érintik. A hatékony állattenyésztési szakpolitika biztosítja a fenntartható erőforrás-felhasználást és elősegíti a társadalmi-gazdasági fejlődést azáltal, hogy munkahelyeket teremt, jövedelmet termel és biztosítja élelmezés-biztonságot.

Az állattenyésztési szakpolitika kialakítása során kritikus szempont a környezeti fenntarthatóság előmozdítása. A szakpolitikák magukban foglalhatják a földhasználat tervezését, a hulladékgazdálkodási szabályozásokat és a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok ösztönzését. Ezek az intézkedések hozzájárulnak a természeti erőforrások védelméhez, az éghajlatváltozás mérsékléséhez és a biológiai sokféleség megőrzéséhez. Számos fejlődő országban a mezőgazdasági kistermelők kulcsfontosságú szerepet töltenek be az állattenyésztésben, ezen gazdálkodói réteg ugyanis jelentősen hozzájárul az élelmezés-biztonság fenntartásához, a szegénység csökkentéséhez és a vidéki lakosság megélhetésének biztosításához.

A szakpolitikáknak foglalkozniuk kell ezen gazdálkodói rétegnek az erőforrásokhoz, a technológiához, a piacokhoz és a támogató szolgáltatásokhoz való hozzáférésével kapcsolatos kihívásokkal. Az állattenyésztési szakpolitika ezen túlmenően elengedhetetlen az ágazat technológiai innovációjának előmozdításához, ideértve a precíziós gazdálkodást, a digitális irányítási rendszereket és a genetikai nemesítési technikákat. A politikai döntéshozók támogathatják ezeket a fejlesztéseket a kutatási tevékenységek finanszírozásával, az egyes technológiák átadását, integrálását elősegítő programokkal vagy az új technológiákat ösztönző szabályozások révén.

A teljes cikk itt tekinthető meg.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat