Az aszály megviselte a kukoricatáblákat is
2018. szeptember 4., 10:50
Az augusztusi aszály miatt kevéssel 7 millió tonna felett lehet az idén a betakarítható kukorica hektáronkénti mennyisége. A minőség is gyengébb lehet.
Bár még csak néhol és csupán a széleken vágtak bele a kukoricatáblákba, a termelők becslései szerint az idén elmaradnak a korábban várt nagyon magas hozamok – írta a Világgazdaság. Heves és Komárom megyében, valamint Dél-Békésben például 20-30 százalékkal korrigálták lejjebb az előrejelzéseket, Hajdú-Biharban 10-20 százalékos visszaesést valószínűsítenek.
A búza aratásakor még abban reménykedtek, hogy mivel látszólag a megfelelő időben kapott csapadékot a kukorica és a napraforgó is, kifejezetten jó hozamok lesznek. Az augusztusi aszály azonban 4-8 százalékkal csökkenthette a termésmennyiséget. A búzához hasonlóan a kukoricánál is jellemző, hogy heterogén az állomány, a csapadék-eloszlásbeli különbségek miatt jelentős hozameltérések lehetnek.
A termelők arra panaszkodnak – ugyancsak a búzánál tapasztaltakhoz hasonlóan –, hogy az időjárás miatt kényszerérett lett a kukorica, így a magok kisebb súlyúak, a minőséget befolyásoló ezermagtömeg kisebb lesz az elvárhatónál. A gyors érés miatt több helyen magas a nedvességtartalom a csövekben, és hogy mikorra csökken a megfelelő szintre, az a következő hetek időjárásától függ.
A magas nedvességtartalommal betakarított terménynél magasabbak a szárítási költségek. A nedvesebb szemek a fuzárium megjelenésének kockázatát is növelik. Igaz, az idei év nem volt különösebben problémás a kukoricabetegségek szempontjából, csupán néhány helyen említettek kukoricamoly- és fuzáriumfertőzéseket.
Ezek alapján a szakemberek ma közepes termésre számítanak, ami azt jelenti, hogy kevéssel 7 millió tonna felett lehet az idén a betakarítható kukorica. Az árak az utóbbi hetekben megmozdultak felfelé: a termelők 47 ezer forint körüli árakról számoltak be. Augusztus közepén az Agrárgazdasági Kutató Intézet is ezt az árat mérte, ami 10 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.