Az idén 3,8 milliárd forint használható fel a vidéki közösségek építésére
2012. március 2., 14:16
Vidéki közösségépítésre és hálózatépítésre 3,8 milliárd forintot oszthat szét a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH). A pályázati kiírás várhatóan áprilisban jelenik meg. Az MNVH úgynevezett szakosztályokat hozott létre tavaly megalakult tanácsában.
Megalakultak a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) tanácsának szakosztályai, amelyekben azok a csoportok, szervezetek és szereplők dolgozhatnak együtt, akik a vidéki élet adott területén a legtájékozottabbak, legtapasztaltabbak és leginkább érdekeltek - hangsúlyozta V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár az MNVH tanácsának második ülésén, Lakitelken. A minisztérium a tanács és a szakosztályok véleményére is számít a Közös Agrárpolitika reformjával kapcsolatban, és az ehhez kapcsolódó intézményrendszer kialakításakor is a vidék szereplőinek javaslataira kíván támaszkodni - tette hozzá.
Mezőszentgyörgyi Dávid, az MNVH főtitkára elmondta: a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat 3,8 milliárd forintot oszthat szét, amelyet vidéki közösségépítésre és hálózatépítésre adott az Európai Unió. Nem konkrét pályázatokat hirdetnek meg, hanem a vidékfejlesztési stratégiába illeszkedő ötletekre lehet majd támogatást nyerni. A kiírás 2012 áprilisában várható.
Mint ismert, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat tanácsa a tavalyi 75. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon (OMÉK) százhúsz taggal alakult meg. (Tagjainak száma legfeljebb 220 lehet). A testület kiemelt feladata a civil kontroll erősítése mellett, hogy véleményt alkosson a nemzeti és a nemzetközi vidékpolitikáról. Tagjait a vidékfejlesztésben érintett szakmai szervezetek, érdekképviseletek, LEADER helyi akciócsoportok képviselői, tisztségviselői, munkatársai, illetve a vidékfejlesztéssel foglalkozó tudományos kutatók és szakértők közül kérik fel.
A tanács szakosztályokat hozhat létre, amelyek a Darányi Ignác terv vidékfejlesztési programjainak végrehajtását segítik. Az MNVH elnöksége a tanács tagjai közül jelöl ki egy-egy elnököt a szakosztályok élére. A versenyképes mezőgazdaság és élelmiszerfeldolgozás szakosztály vezetője Kesjár Kamilla és ifj. Hubai Imre lett, az agrár-környezetgazdálkodási szakosztály élére Podmanicky Lászlót választották. A vidéki élet minősége és a vidéki gazdaság diverzifikálása szakosztályt Szabadkai Andrea és Ónódi Gábor vezeti. Páliné Keller Csilla és Fejes István a helyi közösségek fejlesztése, LEADER szakosztályt irányítja.