Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Az idén tíz százalékkal nőhet a hazai tojástermelés

2012. szeptember 26., 10:28

A belföldi tojástermelés több mint 10 százalékkal nő az idén - derül ki abból a prognózisból, amelyet a Baromfi Termék Tanács (BTT) a Tojás Világnapja kapcsán készített. A felmérések szerint ma a magyar és az egész uniós tojástermelésben koncentráció zajlik.

Várhatóan mintegy 2,5 milliárd darab étkezési tojást állítanak elő Magyarországon az idén, szemben a tavalyi 2,2 milliárd darabbal - állapította meg Földi Péter, a BTT szaktanácsadója. A terméktanács a tojás világnapja alkalmából kiadott elemzésében kifejti: koncentrálódás zajlik a tojástermelésben Magyarországon és az Európai Unióban is, a nagyobb termelők megpróbálják átvenni a piacot a kisebb, tőkeszegény termelőktől, és növelik a termelést, hogy mielőbb visszanyerjék befektetéseiket, amelyeket az új állatvédelmi előírások miatt kellett végrehajtaniuk az utóbbi hónapokban.

Még tartanak a telepítések az új technológiákban, és várhatóan az év végére, jövő év első negyedévére fejeződnek be. A növekedés azonban már az eddigi adatokból is kitűnik: Magyarországon 2011 első hét hónapjában a tenyésztők 2 millió 203 ezer tojót telepítettek, 2012 ugyanezen időszakában pedig már 2 millió 500 ezret a BTT adatai szerint.

A szakember számításai szerint a magyar tojástermelés árbevétele így mintegy 15 százalékkal haladja meg a tavalyi szintet, és az idén eléri a 35 milliárd forintot. Földi Péter szerint a technológiaváltás, vagyis a ketrecek cseréje sikeres volt, ezt a magyar tojástermelők többsége végrehajtotta, mindössze 30 telepen szűnt meg a termelés. A technológiacsere a telepeken tyúkonként mintegy hatezer forintba került. Ez ágazati szinten az elmúlt években 20-25 milliárd forint beruházási kiadást jelentett a termelőknek.

A szakember megjegyezte: a tojástermelés átmeneti növekedését az is magyarázza, hogy a régi és az új feltételekkel is termeltek a termelők néhány hónapig. Földi Péter rámutatott: a termelésnövekedést piaci bizonytalanság követheti, mivel várhatóan jelentősen emelkednek a takarmányköltségek, ez pedig az önköltség 70 százalékát adja. Amennyiben nem sikerül az önköltség emelkedését a termelői árakban érvényesíteni, ismét csökkenhet a tojástermelés Magyarországon - jelezte.

Ez év januárjában 413 működő telepen mintegy 4,4 millió tyúkot tartottak a termelők. Ekkor a tyúkok 76,81 százalékát ketrecben - ezek között volt feljavított és fel nem javított állapotú is - tartották. Az unió által előírt technológia-váltás következtében július végén már 385 működő telepet regisztráltak 3,8 millió tyúkkal. A tyúkok 73,08 százalékát tartották feljavított ketrecben. A termelői ár júliusban tavaly júliushoz képest mintegy 20 százalékkal - 15,56 forintról, 18,79 forintra - növekedett Magyarországon. Egy tojás előállításának önköltsége ez év júliusában 18,5 forint volt. Földi Péter megjegyezte: a felvásárlási árak sem 2010-ben, sem 2011-ben nem fedezték az önköltséget.

Az idén a 34. hétben a tojás nagykereskedelmi átlagára darabonként 25,12 forint volt. Ez 28 százalékkal haladta meg a 2011 hasonló időszakának árszintjét. A kiskereskedelmi átlagár darabonként pedig 48,34 forint volt ez év júliusában, 29 százalékkal magasabb, az előző év azonos időszakához viszonyítva. A belföldi étkezésitojás-előállítás az itthoni igényeknek mintegy 80 százalékát fedezi.

A tojástermelés helyzetéről és a tojásfogyasztás előnyeiről készült elemzés a következő linkre kattintva tekinthető meg.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat