Az időjárás dönti el, jövőre nőhet-e a mezőgazdaság GDP-szerepe
2011. november 17., 15:31
Alapvetően az időjáráson múlik, hogy jövőre megismételhető-e a mezőgazdaság erőteljes hozzájárulása a GDP-hez. A kilátások mindenesetre nem biztatóak: a tervezettnél 10 százalékkal kisebb területen vetett őszi repce kevesebb, mint fele telelhet át, a többi az őszi aszály miatt ki sem kelt, az pedig megjósolhatatlan, hogy az egymillió hektáron vetett őszi búzából mennyi kel ki.
Az idei jó agrár-GDP adat - amelyik elsősorban a szántóföldi növénytermesztésnek és a terményexportnak köszönhető - alapvetően közepesnek minősíthető, viszont az árszint magas - írja a Napi Gazdaság. A terményexport az ősz közepéig zavartalan volt, most azonban az aszály miatt lényegében áll a folyami szállítás, ezért a nagy gabonakereskedő cégek is szüneteltetik a felvásárlást - mondta Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke. A nagy kereskedőházak még az októberben vásárolt terményt sem tudták kiszállítani. A vasúti szállítás pedig a termelők tapasztalatai szerint nehezen megoldható.
A malmi búza tonnája jelenleg 48-49 ezer, a kukoricáé 45 ezer, míg a szűkebb kínálat miatt az árpa ára 49 ezer forint körül alakul. A magas takarmányárak mostanra épülnek be a sertés- és baromfiárakba, ennek élelmiszeripari hatása azonban egyelőre kiszámíthatatlan.