Az öntözésfejlesztéstől várják a szántóföldi növénytermelés hatékonyságának növekedését
2025. február 19., 08:58
Évente 80-100 milliárd forinttal növelhetik a szántóföldi növénytermesztés jövedelemtermelő képességét a közös agrárpolitika keretéből finanszírozható öntözésfejlesztési beruházások - mondta az MBH Bank agrár- és élelmiszeripari üzletágának sajtótájékoztatóján Hollósi Dávid igazgató.
Hollósi Dávid részben a szárazsággal magyarázta, hogy a magyar mezőgazdaság tavalyi, csaknem 4 ezer milliárd forint értékű kibocsátásának több mint felét adó szántóföldi növénytermesztés volumene 16 százalékkal csökkent az előző évihez képest. Magyarországon az 5 millió hektár mezőgazdasági területből 210 ezer hektár öntözhető, de ebből is csak 100-130 ezer hektárt öntöznek a termelők.
Az öntözés jelentőségét bizonyítja az is, hogy a belföldi termésátlag ingadozása európai összevetésben is jelentős, megközelíti a 20 százalékot. Hollósi Dávid a hatékony finanszírozási rendszertől és támogatáspolitikától jelentős javulást vár, szerinte erre elsősorban a Dél-Alföldön lenne szükség. Hozzátette ugyanakkor, hogy pazarolni öntözéssel sem szabad, a vizet tudatosan, precíz gazdálkodással kell hasznosítani, mert a termelők fennmaradása is múlhat ezen.
Pályázói oldalról - tette hozzá - a következő időszakban felértékelődik a pénzügyi tudatosság, az agrárvállalkozóknak alaposan körül kell nézniük a finanszírozási lehetőségek között. A piaci hitelek alighanem tartósan drágák lesznek, mert a 2010-es évek alacsony kamatkörnyezete belátható időn belül nem tér vissza, így a kamattámogatás lehet a legelőnyösebb megoldás.
A vidékfejlesztési keretből rendelkezésre álló csaknem 1500 milliárd forintnyi beruházási támogatás mellé összesen csaknem ugyanennyi önerő juthat, ebből 700-800 milliárd forint lehet beruházási hitel, az MBH minden harmadik agrárberuházási pályázatban vehet részt - mondta a szakember.
Szigeti Szabolcs, az Agrárminisztérium (AM) helyettes államtitkára közölte, hogy a mostani finanszírozási ciklusban a közös agrárpolitika vidékfejlesztési keretéből február közepéig 32 pályázati felhívás jelent meg összesen 1260 milliárd forint értékben. A tapasztalatok szerint a kiírások népszerűek, a jelentkezési időszakok olykor négyszeres-ötszörös túligényléssel zárulnak. A pályázói igények alapján úgy látja, hogy van igény a fejlődésre az agráriumban, a magyar termelők hosszú távra gondolkodnak.
A tavaszi hónapokban többek között a rövid ellátási láncok fejlesztését, a fiatal mezőgazdasági termelők tevékenységét, az öntözési közösségeket, valamint az erdőtelepítést és fásítást támogató, illetve a földhasználatváltást segítő pályázatok jelennek majd meg. Öntözésfejlesztési beruházásokra több mint 65 milliárd forint jut. A legfeljebb 200 millió forint értékűekkel már lehet jelentkezni, a 200 millió forint felettiek pályázata március 4-én nyílik meg. A pályázói érdeklődés alapján Szigeti Szabolcs arra számít, hogy az öntözésfejlesztési pályázatok is sikerrel érhetnek véget.
Az eseményen aláírták azt az öntözésfejlesztési konzorciumi megállapodást, amely az MBH vezetésével jött létre a csoport vállalkozásfejlesztő cégével, az MBH Forrás Zrt.-vel, valamint a Dentons tanácsadóval és a Fönk-Expert Kft. agrárpiaci szakértővel. A társulás a szakmai előkészítéstől a jogi támogatáson és a pályázatmenedzsmenten át a hitelkérelmek előkészítésében, a finanszírozásban és a pályázatok utókövetésében is segít a pályázóknak - mondta Garamvölgyi Balázs, az MBH Forrás Zrt. vezérigazgatója.
Nagy Andor, a Dentons Europe Consulting igazgatósági tagja úgy véli, hogy a konzorcium nem csak Magyarországon egyedülálló kezdeményezés, a térség más országaiban is követendő példa lehet. Horváth Imre, a Fönk-Expert Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy az öntözésfejlesztést kiemelten kell kezelni, a konzorcium ennek érdekében fenntartható és költséghatékony öntözési technológiákhoz juttatja a termelőket.