Bárány László: tíz fontos lépés a baromfiszektor megerősítésére
2011. május 23., 09:33
A jelentős belföldi fogyasztás, a jó genetikai háttér, a hazai takarmánybázis, az állategészségügyi-élelmiszerbiztonsági háttér, az integrált termelés és a 80 ezres ágazati foglalkoztatás számít a baromfi termékpálya erősségének - jelentette ki Bárány László, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke, aki az ágazat helyzetéről és a BTT működéséről május 24-én előadást tart a keszthelyi Pannon Egyetem konferenciáján. A BTT elnöke szerint tíz fontos lépést kellene tenni a baromfiszektor megerősítése érdekében.
Bárány László szerint az ágazat gyengeségei közé a tőkehiány, az épületek amortizációja, a számos jogszabályi ellentmondás és versenyképesség-csökkentő előírás, a rendkívül magas, 25 százalékos áfa kulcs, illetve a szürke- és a feketegazdaság tartozik. Emellett a termékpályát az uniós jogszabályok korlátozó tényezői, a szélsőséges állatvédelmi szervezetek, a szigorodó környezetvédelmi és higiéniai előírások, a fokozódó import, a zoonózisok és a manipulált takarmányárak is fenyegetik.
Ugyanakkor több lehetőség is kínálkozik ahhoz, hogy a termékpálya szereplői erősítsék piaci pozícióikat - jelentette ki Bárány László. Ilyen lehet például a baromfiágazati mentesítési programok következetes alkalmazása, az állatjóléti követelmények ésszerű betartása, a marketingprogramok és az ágazati védjegyek használata, illetve a genetikailag módosított szervezetektől (GMO) mentes takarmányok előnyben részesítése.
A BTT elnöke szerint tíz fontos lépést kellene tenni a baromfiszektor megerősítése érdekében. Javítani kellene a termelői finanszírozás és a humántőke-ellátottság helyzetén, illetve forrásokat kellene nyújtani a baromfitelepek felújításához. Fontos lenne a szalmonella-program végrehajtása, az ingyenes állategészségügyi szolgáltatások biztosítása és az áruházláncok átvilágítása is. A termékpályán hatékonyabb ellenőrzésre, az import szabályozására, illetve a szürke- és feketegazdaság felszámolására is szükség lenne. El kellene érni azt is, hogy a terméktanácsi tagság kötelező legyen az ágazati szereplők számára - jelentette ki az elnök.
A május 24-i rendezvény az Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program részeként valósul meg, amelyet az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Bécsi Állatorvos-tudományi Egyetem is támogat. Az eseményen szó lesz az osztrák baromfiszektor helyzetéről is.