Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Brexit-megállapodás: fontos szabályozás az agrárkereskedelemben is

2021. január 5., 10:58

Hónapokig tartó tárgyalások után az Egyesült Királyság és az Európai Unió a közelmúltban megállapodást kötött egymással, amely meghatározza jövőbeli kapcsolatukat. A megállapodás értelmében lehetőség van az áruk vám- és kvótamentes kereskedelmére, és ez kedvezően érinti a hazai agrárgazdaságot is.

Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból (EU). Az átmeneti időszak 2020. december 31-ig tart, ami után az Egyesült Királyság olyan harmadik országnak számít majd, amelyik nem tagja a belső piacnak, sem a vámuniónak. A tavaly december 24-én bejelentett elvi megállapodásnak köszönhetően sikerült elkerülni a rendezetlen kilépés következményeit, amelyek minden területen és mindkét fél számára beláthatatlan károkat okoztak volna – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

2021. január 1-től egy széles körű, átfogó partnerségi egyezmény rendezi az Európai Unió és a szigetország viszonyát, amelynek részét képezi egy szabadkereskedelmi megállapodás. Az Egyesült Királyság és az Európai Unió december 26-án közzétette a Brexit utáni kereskedelmi megállapodás teljes szövegét. A több mint 1200 oldalas megállapodás új szabályokat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy az Egyesült Királyság és az EU hogyan fog együtt élni, dolgozni és kereskedni. A megállapodás talán legfontosabb része, hogy amennyiben megfelelnek a vonatkozó származási szabályoknak

• nincsenek vámok egymás termékein, amikor átlépik a határokat (tarifák), valamint

• nincs korlátozás a kereskedhető termékek mennyiségére (kvóták).

Ezek révén az EU és Egyesült Királyság közötti megállapodás túlmutat a más harmadik országokkal, például Kanadával vagy Japánnal kötött közelmúltbeli uniós szabadkereskedelmi megállapodásokon. A vám- és kvótamentesség különösen fontos az érzékeny áruk, például a mezőgazdasági és halászati termékek esetében. A megállapodás nélkül például bizonyos húsok vagy tejtermékek exportja a WTO-vámok alapján 40% feletti, a konzervhalak esetében pedig 25% feletti vámokat jelentett volna.

E kivételes kereskedelmi preferenciák igénybevételéhez a vállalkozásoknak bizonyítaniuk kell, hogy termékeik megfelelnek minden szükséges „származási szabálynak”. A megfelelés megkönnyítése és a bürokrácia csökkentése érdekében a megállapodás lehetővé teszi a kereskedők számára, hogy önigazolást adjanak az áruk származásáról, és „teljes kumulációt” ír elő.

Bár az egyezmény ezen része megkönnyíti az áruk kereskedelmét, 2021. januárjától az EU és az Egyesült Királyság két külön piacot fog alkotni; két különálló szabályozási és jogi területként fog működni. Ennek következtében elkerülhetetlen változás például, hogy az áruk szabad mozgása véget ér. A vámellenőrzések az összes Egyesült Királyságból az EU-ba irányuló exportra vonatkoznak, az áruknak továbbra is meg kell felelniük az EU szigorú előírásainak, beleértve az élelmiszer-biztonságot. Az Egyesült Királyságból származó agrár-élelmiszeripari szállítmányoknak egészségügyi bizonyítványokkal kell rendelkezniük, továbbá a tagállamok állategészségügyi határállomásain egészségügyi és növényegészségügyi ellenőrzésen kell átesniük. Ez hosszabb szállítási időt és nagyobb költséget fog jelenteni az exportáló vállalkozásoknak.

A leírtak következtében szükséges az érintett uniós szabályozók kiigazítása. Az elmúlt napokban számos jogszabály módosítása jelent meg, amelyek érintik az agrár- és élelmiszeripari termékek kereskedelmét és egyéb szabályozását. A Brexittel kapcsolatos uniós szintű jogi aktusok az EUR-Lex oldalán érhetőek el.

Mindkét fél megkönnyebbült, hogy létrejött az egyezség, de sem az embereknek, sem a vállalkozásoknak nincs sok idejük felkészülni a 2021. január 1-én kezdődő változásokra. Az alábbi információk és tájékoztató anyagok hasznos segítséget nyújthatnak az érintett vállalkozások számára és elősegíthetik a felkészülést:

Access2Markets kereskedelmi portál

EU tájékoztató oldala

Brit kormány tájékoztató oldala

- Magyar Kormány - Brexit tájékoztató oldal

- Magyarország Nagykövetsége London - Brexit tájékoztató 1.

- Magyarország Nagykövetsége London - Brexit tájékoztató 2.

- NAV tematikus tájékoztató oldal

- Nébih tematikus tájékoztató aloldal

- Védjegyjogosultak fontos teendői

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat