Csehország és Magyarország elítéli a "kettős mércét"
2017. június 9., 08:53
Elfogadhatatlan a cseh és a magyar agrártárca szerint, hogy az élelmiszergyártók „kettős mércét” alkalmaznak – jelentette ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, aki Brnóban tárgyalt cseh kollégájával, Marian Jurecka mezőgazdasági miniszterrel.
A magyar és a cseh agrártárca is elkötelezett a vásárlók és a gazdálkodók érdekeinek a védelmében – állapította meg Fazekas Sándor. Ezért az unió agrártanácsában azt az álláspontot képviselik, hogy elfogadhatatlan az a gyakorlat, miszerint azonos márka - címke - alatt eltérő minőségű élelmiszereket forgalmazzanak a gyártók a különböző, elsősorban a kelet-közép-európai országokban.
Csehország most is vizsgálatot folytat ez ügyben. Öt országból - köztük Magyarországról - vett minták összetevőit elemzik, és az eredmény két hét múlva várható. Például adott jeges tea üdítő italban a cseh szakemberek tízszer kevesebb természetes kivonatot találtak a hazai termékben, mint a németországiban.
A magyarországi vizsgálatok eredményéről Fazekas Sándor is tájékoztatta cseh partnerét. Példaként megemlítette, hogy a Magyarországon vizsgált levesporok esetében kevesebb volt a beltartalmi érték, mint a nyugati országokban árusítottakban. Most is folyik magyar vizsgálat ezen a területen, többek között a söröknél, az üdítőitaloknál, fagylaltoknál és a grillszószoknál. Eredmények egy hónap múlva várhatók - tájékoztatta a cseh minisztert magyar kollégája.
Egyetértettek abban, hogy ez ügyben a V4 kereteken belül is fellépnek, és támogatják azokat a szlovák lépéseket, amelyek ezen a területen történtek. Csehország a júliusi uniós agrártanács ülésén mutatja be a most zajló vizsgálat eredményeit. Magyarország hasonlóan jár majd el, ha a magyar eredmények meglesznek, így az uniós agrártanács ülésén ismerteti majd azokat. Javasolják, hogy az unió bizottsága alkosson jogszabályt e probléma megoldására.
Ugyanez vonatkozik a tisztességtelen piaci gyakorlatra is - közölte Fazekas Sándor -, amikor egyes kereskedelmi láncok, multi cégek visszaélnek erőfölényükkel a gazdák kárára. Ezen a téren jó néhány belső jogszabály is van, de annak ellenére, hogy tapasztalható előrehaladás, még sokat kell tenni, hogy a gazdálkodók tisztességes megélhetéshez jussanak.