Csúcson lévő tápárak és alacsony felvásárlási árak sújtják a csirketermelőket
2012. december 18., 10:00
Csúcson lévő táp ár, a nevelési költségeket alig vagy egyáltalán nem fedező felvásárlási ár, alacsony és csökkenő fizetőképes kereslet, illetve az előzőkből eredő fogyasztáscsökkenés sújtja a csirketermelőket - nyilatkozta a beol.hu-nak Medovarszki András békéscsabai mezőgazdasági vállalkozó, aki tagja a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnökségének is. Megítélése szerint a húsféléket elviselhetetlenül magas áfa terheli, ezért sürgős adócsökkentésre lenne szükség.
A téli csapadékhiány, a devizák kedvezőtlen alakulása már az év elején elindított egy takarmány áremelést, ami ősszel a kukorica betakarításkor pánikba torkollt. A tápgyártás szemestermény-alapanyagainak ára magas, ennyit még soha nem kellett adni 1 kg csirketápért, mint jelenleg. Mi zajlott le, mi van most és mi várható a közeljövőben?
E kérdésekkel kerestük meg Medovarszki András békéscsabai mezőgazdasági vállalkozót, csirketermelőt, aki tagja a Baromfi Termék Tanács elnökségének. Elmondta, hogy év eleje óta a csirketáp kilogrammonkénti ára 25 Ft-tal emelkedett, ezért az 1 kg élő csirke előállítási költsége 45 Ft-tal nőtt, ehhez jön a hasonló ok miatti naposcsibe árnövekedése, amely együttesen 50 Ft/kg-mal drágította meg az élő csirke önköltségét.
Sajnos ezt a költségnövekedést a feldolgozó üzemek nem követték le teljes mértékben felvásárlási ár növelésével, minek következtében csökkent a termelők - amúgy sem elégséges - nyeresége, jövedelme. A feldolgozó üzemek tavasz óta több menetben tettek kísérletet a csirkehús kereskedelmi átadási árának emelésére, váltakozó sikerrel.
A végrehajtott áremelés nem elégséges, nem fedezi az előállításban keletkezett többletköltséget. A feldolgozók novemberre bejelentett átadási ár emelését - tudomása szerint - a kereskedelem nem fogadta el, a fogyasztás érezhető visszaesése miatt. Marad az az állapot, hogy a kereskedőn kívül senki nem "találkozik" a pénzével. Az aszályból eredő problémákon túlmenően nehezíti az ágazat helyzetét, az esetenként vitatható tisztaságú import, a húsár rendkívül magas áfa tartalma, valamint a rohamosan szűkülő hazai fizetőképes kereslet.
Az Európai Uniós országokból származó import áru vagy támogatottabb hátterű, vagy kényszerértékesítésű, vagy csak egyszerűen annyi előnye van a kereskedő szemében, hogy vételkor nem kell az áfát megfizetni. A húsfélék áfa-tartalma elviselhetetlen. A Baromfi Termék Tanács hasonló szakmai szervezetekkel együtt - számokkal alátámasztott érvekkel - kérte a kormányzatot az áfa mértékének csökkentésére. A jóindulatú meghallgatásra sor került, elutasítva nem lett, de a megoldást segítő döntésre nem került sor.
Most december elején ott tartunk, hogy van egy csúcson lévő táp ár, egy nevelési költségeket alig vagy egyáltalán nem fedező felvásárlási ár, alacsony és csökkenő fizetőképes kereslet, az előzőkből eredő fogyasztáscsökkenés, minek következtében a kevesebb termelés is sok. A most és ezután telepítésre kerülő naposcsibe állományokat téli időjárási viszonyok közepette kell felnevelni, ami a fűtés miatt élő csirke kg-ként további 15-20 Ft többletköltséget jelent. Ha kell a vágócsirke, akkor ezt a felvásárlási árban el kell ismerni és meg kell fizetni.
Az új év utáni tápár alakulása kiszámíthatatlan, mivel nagyban függ a szemes termények áralakulásától és a szója beszerzési árától. Mivel a termelők különböző technológiai, szervezeti, pénzügyi, gazdasági körülmény között termelnek saját maguknak kell dönteni, a számukra járható út tekintetében.
- A túlélés érdekében a pálya minden szereplőjének az önzés helyett önmérsékletet kell tanúsítania, helyes döntéseket kell hoznia. Az áfa csökkentésén túlmenően egy jövő évi jó búza- és kukoricatermés is sokat tudna segíteni a problémahalmaz megoldásában. Egy biztos, az igazán olcsó húsárakban senki ne reménykedjen - fejezte be a tájékoztatást Medovarszki András.