Egyáltalán nem tekinthető magasnak a mai termelői tojásár
2012. június 19., 14:19
Nem tekinthetők magasaknak a mai termelői tojásárak, mert a gazdálkodók költségei is növekednek és az állattartóknak az uniós állatjóléti követelmények miatti beruházások ráfordításait is ki kell termelniük - állapítja meg a Baromfi Termék Tanács (BTT). Miközben a gazdálkodók tavaly az étkezési tojásokat önköltség alatt kényszerültek eladni, az üzletláncok akkor is magasan tartották a fogyasztói árakat és ma is ez a helyzet jellemzi a piacot. A csak forgalmazással foglalkozó élelmiszerhálózatok mindig profitra tesznek szert a tojásértékesítésen, míg a termelést finanszírozó és jóval nagyobb kockázatot vállaló állattartóknál sokszor nem képződik nyereség - nyomatékosítja a BTT.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közelmúltban közzétett kimutatásai szerint a tojásárak áprilisban 63,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, bár a drágulás már lassulást jelez a 65,5 százalékos márciusi áremelkedéshez képest. A termelői tojásárak ugyanakkor - hívja fel a figyelmet a BTT - egyáltalán nem tekinthetők magasaknak, ráadásul itt az áremelkedés csak az év első három hónapjára volt igaz. Az elmúlt két hónapban ugyanis már árcsökkenés következett be, és a májusban regisztrált, 23,80 forintos darabonkénti termelői ár ismét a februári árszintnek felelt meg.
A termelői tojásáraknak nem szabadna tovább mérséklődniük, mert az állattartók termelési költségei is folyamatosan emelkednek - hívja fel a figyelmet a BTT. Emellett a gazdálkodóknak ki kellene termelniük azokat a beruházási kiadásokat is, amelyeket az Európai Unió állatjóléti követelményei miatt kell(ett) teljesíteniük. Mint ismert, Brüsszel januártól szigorúbb előírásokat vezetett be a ketreces tojótyúk-tartásban, ezért a termelőknek az eddig alkalmazott hagyományos ketreceket újakra kell cserélniük. Az elmúlt hónapokban tapasztalat piaci tojásár-emelkedés hátterében is főként az áll, hogy számos állattartó - Magyarországon és más uniós tagállamokban is - az új feltételeknek nem tudott megfelelni. Ezért inkább felhagyott a tyúktartással, ennek következtében pedig az EU-s tojáskínálat csökkent. Ez is mutatja, hogy a termelői tojásárak nem a költségektől függnek, hanem azokat a keresleti-kínálati viszonyok határozzák meg.
A további termelőár-mérséklődés azért sem indokolt, mert a gazdálkodók az étkezési tojásokat tavaly önköltség alatt kényszerültek eladni a nyomott értékesítési viszonyok miatt - húzza alá a BTT. Az üzletláncok ugyanakkor az elmúlt évben is magasan tartották a fogyasztói árakat és ma is ez a helyzet jellemzi a hazai piacot. A statisztikák szerint az élelmiszerhálózatok az étkezési tojásokat 36-37 forintos darabonkénti áron kínálták 2011-ben, az idén pedig 40-50 forintos darabonkénti árakat alakítottak ki. A BTT árstatisztikái és grafikonos elemzései a következő linkre kattintva tekinthetők meg.
A terméktanács szerint a mai piaci viszonyok arra utalnak, hogy a csak értékesítéssel foglalkozó üzletláncok mindig többet keresnek a tojáseladásokon, mint az állattartók. A jelenlegi helyzet azért is visszás, mert a gazdálkodást finanszírozó állattartóknak jóval nagyobb termelési kockázatot kell vállalniuk, miközben szembe kell nézniük a folyamatos költségnövekedések kedvezőtlen hatásaival is - hangsúlyozza a BTT.