Év elején indul az MFB vis maior hitelprogramja
2010. december 2., 16:45
Várhatóan a jövő év elejétől nyújthatják be hiteligényeiket a természeti csapásokkal sújtott mezőgazdasági termelők az agrárforgóeszköz vis maior hitelprogramban, amelynek forrásait a kormány korábbi döntése szerint az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. biztosítja a csatlakozó kereskedelmi bankok közreműködésével. Az MFB a 6 milliárd forintban meghatározott kedvezményes hitelkerethez a devizapiacról szerzi be a szükséges euró forrásokat. A bank a hitelt azért folyósíthatja forintban, mert az árfolyamkockázat kiküszöbölésére árfolyam-fedezeti megállapodást köt a nemzetgazdasági miniszterrel. E szerződés 21 679 433 euróra vonatkozik majd. Az MFB az új hitelterméket három havi EURIBOR plusz legfeljebb 5 százalékos éves kamattal hirdeti meg, amely a tegnapi adatok szerint évi 6,03 százaléknak felel meg. A kamathoz egyéb közvetlen állami támogatás nem társul - írja az agromonitor.hu.
A konstrukcióban azok az elemi és katasztrófakárt szenvedett mezőgazdasági termelők juthatnak kedvezményes kamatozású forrásokhoz, akik az elháratíthatatlan külső okkal (vis maiorral) vagy az agrár-kárenyhítéssel kapcsolatos bejelentéseiket megtették, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) pedig a szakhatósági állásfoglalást megadta, illetve úgynevezett pozitív záradékolást tett. Az MFB a gyorsabb kihelyezések érdekében a hitelt első körben a kereskedelmi bankokon keresztül folyósíthatja. A szóvivő tájékoztatása szerint az új források legkorábban a jövő év elejétől vehetők majd igénybe.
Az MFB a hitelprogramban részt vevő hitelintézetekkel úgynevezett refinanszírozási keretmegállapodást köt a hitelkihelyezésekhez. A bank az új termékről -a Bankszövetség közreműködésével - előzetes tájékoztatást tartott. Nyíri János szóvivő szerint a nagy érdeklődés és az eddigi gyakorlat alapján várható, hogy a jelenlegi MFB-konstrukciókban is részt vevő, nagy országos fiókhálózatú bankok forgalmazzák majd az új hitelterméket. A részt vevő hitelintézetek listája az MFB internetes honlapján lesz elérhető.
Mint ismert, a kormány 6 milliárd forintban állapította meg azt a hitelkeretet, amelyet a károsult gazdák ma meglévő, éven belüli és éven túli hiteleik kiváltására egyaránt felhasználhatnak. A kedvezményes kamatozású hitel legfeljebb 5 évre, egy év türelmi idővel vehető igénybe. A kölcsönökhöz az Agrár-vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) készfizető kezességvállalása is társulhat.
A felhasználható hitelösszeg ügyfelenként szántó és legelő után hektáronként legfeljebb 200 ezer, ültetvényeknél maximum 500 ezer forint lehet, míg az állatok esetében úgynevezett állategységenként (fajta, kor, szám, nem alapján meghatározva) legfeljebb 200 ezer forintot tehet ki. Az egy gazdaság által igényelhető hitel összege 1-50 millió forint között változhat. Az MFB a hitelprogramot 3 havi EURIBOR plusz legfeljebb 5 százalékos éves kamattal hirdeti meg, amely a tegnap érvényes adatok szerint évi 6,03 százaléknak felel meg. A kamathoz közvetlen állami támogatás nem kapcsolódik.
Az MFB az euróban meghatározott hitelkerethez a devizapiacról szerzi be a forrásokat, vagyis az új program a hatályban lévő projektek összegeit nem érinti - húzta alá Nyiri János. A bank ugyanakkor a devizapiaci forrásokat a károsultaknak forintban folyósítja, amelyet az tesz lehetővé, hogy a pénzintézet a nemzetgazdasági miniszterrel árfolyam-fedezeti megállapodás köt. Ez utóbbi a 6 milliárd forintnak megfelelő devizaösszegre vonatkozik, amelyet a kormányhatározat hatályba lépésének napján - vagyis november 16-án - érvényes, hivatalos MNB forint/euró devizaárfolyam alapján határoznak meg. Mivel ez 276,76 forint volt, az árfolyam-fedezeti megállapodás összesen 21 679 433 euróra terjed ki.
Nyiri János tájékoztatása szerint az árfolyam-fedezeti megállapodás lényege, hogy az MFB ennek révén a devizapiaci forrást árfolyamkockázat nélkül nyújthatja a termelőknek. Hozzátette: e megoldás a hitelt igénylő agrárvállalkozások és a bank számára egyaránt előnyös, mert egyébként kedvezményes kamatozású forinthitelezésre nem nyílna lehetőség. A megállapodás hiányában vagy az árfolyamkockázat terhelné a termelőket, vagy csak magasabb forintkamatozás mellet tudna hitelezni a bank.
Az árfolyam-fedezeti konstrukcióban az árfolyam-ingadozás kockázatát az állam vállalja magára. Így az átváltáskori és a törlesztéskori árfolyam közötti különbség - amely lehet nyereség vagy veszteség - a központi költségvetést illeti vagy terheli. A megállapodás értelmében az állam kötelezettséget vállal arra, hogy az árfolyammozgások miatti árfolyamveszteséget az MFB-nek megtéríti. Fordított esetben viszont a bank fizeti meg az árfolyamnyereségből származó forintösszeget a költségvetésnek.