Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Fagyasztott húsok: meggondolatlan a VM "háromhónapos" javaslata

2011. június 8., 16:14

Érdekképviseleti egyeztetés nélkül nyújtotta be notifikációra az Európai Unió (EU) illetékeseihez a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) az állati eredetű élelmiszerekre vonatkozó egyes élelmiszer-higiéniai szabályokról szóló rendelet módosítási tervezetét. A változtatások előírnák, hogy az élelmiszeripari vállalkozók nem használhatnának fel 3 hónapnál hosszabb minőség megőrzési idejű fagyasztott alapanyagot, szemben a 6-8 hónapos, eddigi tárolási idővel. A jogszabály-módosítás ellen az érdekképviseletek levélben tiltakoztak a tárcánál.

"Meggondolatlan, hirtelen felindulásból születet javaslat, amely számunkra elfogadhatatlan" - értékelte a VM jogszabály-módosítási tervét Bárány László, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke. Azzal a baromfipiaci szereplők is egyetértenek, hogy lejárt szavatosságú alapanyagot ne lehessen felhasználni, de a szakmai konszenzus szerint legszigorúbb feltételek között is legalább a hat hónapot meg kellene engedni - állítja Bárány.

A hústermékek iránti piaci kereslet ugyanis ciklikus, így azok a feldolgozó és továbbfeldolgozó cégek, akik kényszerből, vagy stratégiai megfontolásból fagyasztanak le alapanyagot, piaci hátrányt illetve veszteséget szenvednek, amennyiben a rendelet kifogásolt pontja - vagyis, hogy az élelmiszeripari vállalkozók nem használhatnak fel 3 hónapnál hosszabb minőség-megőrzési idejű fagyasztott alapanyagot - változatlan formában jogerőre emelkedik - áll a BTT állásfoglalásában.

Bárány László külön is kiemelte, hogy az intézkedés leginkább azokat a cégeket sújtaná, amelyek magasabban feldolgozott - például a grillszezonra ízesített és kiszerelt - termékeket állítanak elő. "A feldolgozók már decemberben-januárban elkezdik félretenni a grillszezonban jobban fogyó húsrészeket" - érzékeltette a BTT elnöke, hogy mennyire távol áll egymástól a gyakorlat és a VM elképzelése. Hasonló a helyzet a karácsonyi szezonnal: Magyarországon a pulykafogyasztás 20-30 százaléka erre az időszakra esik, és ahhoz, hogy rövid idő alatt nagy volumenű készterméket vagy félkész terméket tudjanak a piacra bocsátani, szükség van a 3 hónapnál hosszabb idejű fagyasztott tárolásra.

A Hússzövetség is jelezte a szaktárcának kifogásait - mondta az agromonitor-hu-nak Éder Tamás, a szervezet elnöke. A húsfeldolgozói érdekképviselet is érvelt a szezonalitással, amely a sertéstermékeknél szintén meghatározza az egyes húsrészek felhasználását, így fagyasztott tárolását is. "Nyugat-európai versenytársaink sem dolgoznak másként" - emlékeztetett Éder Tamás.

Ha a magyar húsipar nem használhat föl három hónapnál régebbi alapanyagot, napról-napra lesz kénytelen beszerezni a feldolgozási szükségleteit, ami drágítani fogja termelését, így tovább növekedne a hazai élelmiszer-feldolgozók versenyhátránya. De az ágazatnak okozott kár még ennél is jelentősebb lenne: egy ilyen szabályozással ugyanis Magyarország kizárná magát a sertésszektorban igényelhető egyetlen uniós piacszabályozó támogatásból, a magántárolás dotálásából. Ezt ugyanis Brüsszel minimum 3, de általában 4-5 hónapra hirdeti meg.

Szintén csak informálisan értesült a rendeletmódosítás tervéről a Vágóállat- és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT), majd külön kérésre hivatalosan is kézhez kapta a rendelet-tervezetet. "Érthető, és a VHT értékeli is, hogy az agrárkormányzat a magyar eredetű alapanyagok keresletének javítását, illetve az élőállatok állományának növelését célzó intézkedéseket tesz, de a fagyasztott húsok felhasználhatóságára vonatkozó tervezettel nem éri el e hatást. A szabályzás életbe léptetése a hazai feldolgozói kör további versenyhátrányát vonja maga után, és a magyar húskészítménygyártó üzemek tönkremenetelének gyorsítását szolgálja" - közölte a VHT álláspontját az agromonitor.hu-val Menczel Lászlóné, a szervezet titkára. Megjegyezte azt is, hogy célszerű - és elvárható - lenne, ha a kormányzat kikérné az elismert és elfogadott érdekvédelmi szervezetek véleményét a rendeletek módosítása előtt. Már csak azért is, mert nem előnyös az ország megítélése és nemzetközi elismerése szempontjából az, hogy az EU illetékesei előbb ismerik meg a tervezett szakmai változásokat, mind az érintett magyar gazdasági szervezetek. Különösen abban az esetben - mint például most - a mikor az uniós szabályozásnál szigorúbb feltételek kiszabására készül az ágazat vezetése.

A VHT szerint a húsok szavatossági idejének három hónapban történő maximalizálása csak rövidtávon jelenthet keresletnövekedést a friss húsok iránt. Élőállatok iránti többletigényt ugyanakkor nem generál, hiszen a tisztán bedolgozási célú vágás nem jellemző, ehhez a nemes húsrészek piacáról is gondoskodni kellene. Az önköltség viszont lényegesen drágul, így az vagy eladhatatlanná válik, vagy növekvő veszteség forrása lesz - állítja a VHT, amely szerint az intézkedés nem segíti, hanem sújtja a hazai gazdasági szereplőket. A szervezet leszögezi: a hazai sertés- és szarvasmarha-termékpályán működő gazdasági szereplők számára az EU más országaival azonos versenyfeltételek biztosítása a legfontosabb, és bármelyik közgazdasági feltétel szigorítása csak a külpiaci szereplőknek jelent előnyt. A tervezett rendeletmódosítás is csak akkor nem okozhatna versenyhátrányt, ha a többi tagországban is hasonló feltételekkel lehetne a fagyasztott húst készítménygyártáshoz felhasználni - erről azonban nincs szó.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat