Fóliás víziszárnyastartás: nem kötelező a betonpadozat
2019. december 20., 11:42
Nem kötelező a betonpadozat kialakítása fóliás víziszárnyastartásban. A Baromfi Termék Tanács (BTT) által elvégeztetett vizsgálatok igazolták, hogy a fóliasátras termelésben a földpadozaton is megfelelő mikrobiológiai állapotok érhetők el.
A 2016/2017-es madárinfluenza óriási károkat okozott a hazai baromfiágazatnak. A járvány idején szakmai konszenzus alapján született meg az országos főállatorvos azon határozata, amely kialakította a vírus terjedését megakadályozó, illetve a fertőződés kockázatát csökkentő járványvédelmi intézkedéseket. Ezek többek között előírják, hogy legkésőbb 2019. december 31-ig az állattartó telepek padozatát úgy kell kialakítani, hogy az könnyen mosható és fertőtleníthető legyen.
E rendelkezések szerint 2020. január 1-től a fóliás víziszárnyastartásnál is kötelező az igazolt takarítás és fertőtlenítés. A BTT független laboratóriumi vizsgálatokat végeztetett annak megállapítására, hogy a fóliasátraknál alkalmazott földpadozatot miként lehet takarítani és fertőtleníteni.
A vizsgálatok tisztázták, hogy a fóliasátras termelésben a földpadozaton – talajtípustól függetlenül is - megfelelő mikrobiológiai állapotok érhetők el jól alkalmazott takarítási és fertőtlenítési eljárásokkal. A vizsgálatokról szóló összefoglaló, illetve a szakértői egyeztetések alapján Bognár Lajos országos főállatorvos úgy rendelkezett, hogy a fóliás víziszárnyastartásban nem kötelező a betonpadozat kialakítása.