Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Gazdákat támogató KAP-ra van szükség

2017. július 20., 11:02

A négy visegrádi ország, továbbá Észtország, Lettország és Litvánia nyilatkozatot fogadott el, amelyben leszögezték, hogy az Európai Unió költségvetéséből származó, megfelelő pénzügyi forrásokra épülő, erős, a földműveseket, gazdákat támogató Közös Agrárpolitikára (KAP) van szükség - közölte Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Brüsszelben.

A miniszter szerint nagy fontossággal bír, hogy az elfogadott nyilatkozatban az aláírók a közvetlen mezőgazdasági támogatások esetében egyértelműen elutasították a nemzeti társfinanszírozás bevezetését. Közvetlenül a termelőket segítő erős vidékfejlesztési politikát kell létrehozni, és arra kell törekedni, hogy az unió élelmiszerellátását a saját területén és saját eszközeivel valósítsa meg. A közös nyilatkozat szerint a közös agrárpolitika számára 2020 után is megfelelő forrásokat kell biztosítani, a közvetlen termelői támogatásokat a jövőben is fenn kell tartani.

A hét aláíró ország célja, hogy az együttműködés folyamatos legyen, és el tudják érni azt, hogy a gazdák támogatási szintje ne csökkenjen, a megfelelő, versenyképességet biztosító termelési feltételek adottak legyenek - mondta a miniszter. Tájékoztatása szerint a még mindig érvényes orosz embargó, valamint az elmúlt években a mezőgazdasági piacokat sújtó válsághelyzetek, az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok már önmagukban is rendkívüli erőfeszítéseket követelnek meg a magyar termelőktől. Az Oroszországgal szemben bevezetett korlátozó intézkedések árát lényegében az európai gazdák fizetik meg.

"El kell kerülni, hogy ez megismétlődjön például a migráció tekintetében" - húzta alá. Magyarország célja, hogy a 2020 utáni közös agrárpolitika a mezőgazdasági termelőket szolgálja, és az agrárpénzeket továbbra is az agrártermelők kapják. Magyarország a visegrádi négyek elnökeként a következő egy évben kiemelt prioritásként fogja kezelni a mezőgazdasági termelők érdekvédelmét - szögezte le.

Fazekas Sándor elmondta azt is, hogy van olyan uniós szintű kezdeményezés, amely szerint az agrárpolitikai forrásokból kellene fedezni a migráció vagy egyes szociális kihívások megoldását. Ezzel kapcsolatban kijelentette: semmilyen "új feladat" sem finanszírozható a gazdák támogatásának rovására, ugyanis az agrártámogatás haszonélvezői végső soron a vásárlók, hiszen ha a támogatások összege csökken, akkor drágábbak lesznek az élelmiszerek - húzta alá a miniszter.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat