Jót tett az ÁFA csökkentés a pulykaszektornak
2017. november 23., 09:14
A hazai pulykaágazat túl van az utóbbi évek nehézségein, sőt a megvalósult ÁFA csökkentés még segítette is a belső kereskedelem bővülését. Bár a tavalyi évben az 5,5-6 kg/fő/év becsült pulykafogyasztással Magyarország már nem számít a világ élvonalába tartozó fogyasztónak, az érték még mindig magasabb, mint az EU 28 átlagfogyasztása (3,8 kg/fő/év). A magyar pulykahús kelendő exportcikk a nagyvilágban továbbra is, de egyre erősebb a verseny a szomszédos országokkal, főként a lengyel termelőkkel.
2017-ben vegyes hatások érték a hazai baromfiszektor egyik legerősebb és legjelentősebb ágazatát, a pulykaágazatot. Az ágazat számításai szerint az ÁFA-csökkentés jótékony hatású volt és serkentette a belső kereskedelem bővülését. A madárinfluenza-járvány miatt viszont több ország korlátozó intézkedést vezetett be a Magyarországról származó baromfitermékekkel szemben, és az intézkedések feloldása jelenleg is folyamatban van.
A hazai madárinfluenza járvány már lecsengett, amely a pulykahús termelésre és fogyasztásra csak közvetetten hatott. A január-augusztusi időszakban belföldi értékesítés alapján kalkulált fogyasztásban jelentős növekedés tapasztalható, az első 10 hónap eredménye megközelítőleg annyi lesz, mint a teljes tavalyi esztendőben, így a novemberi és a karácsonyi fogyasztással növekedni fog az egész évre vetített fogyasztás. „Összességében belföldön 10%-os fogyasztásbővüléssel kalkulálunk 2017-ben, ugyanakkor az éves teljesítményünk elmarad a tavalyi év termelési adataitól” – jelentette ki Erdélyi István, a Magyar Pulykaszövetség elnöke.
Az ágazat helyzete stabil, a heti felvásárlási árak igazodnak a piaci folyamatokhoz, valamint a költségek jelentős részét kitevő takarmányárakhoz. Mind a német, mind a lengyel árakhoz mérten a hazai felvásárlási árak kedvezőbbek. Ugyanakkor számos nemzetközi folyamat gyengítette az export eredményeket, vagy rontotta a kilátásokat.
2016 végén, a madárinfluenza miatt bevezetett korlátozó intézkedések következtében a magyar termelők több fontos exportpiacot elvesztettek, köztük Japánt, Dél-Koreát és Dél-Afrikát is (utóbbit inkorrekt kereskedelempolitikája miatt). Mindezek mellett a hazai termelők helyzetére a lengyel pulykaágazat erősödése is hatással volt, amely szintén visszavetette a magyar exportot.
A jövőt illetően a szövetség továbbra is stabilnak ítéli a hazai termelők kilátásait, hirtelen ármozgásra nem számítanak. Az élőpulyka árakban inkább csökkenés várható az év hátralévő hónapjaiban a lengyelországi élőállat-kínálat miatt. Szakértők 2018 első negyedéve után várnak némi áremelkedést, amelyet a német állatvédelmi szabályozások változásai (telepítési sűrűség csökkentése, csőrkurtítás elhagyása, stb) okozhatnak. A piac stabilitását erősítheti az is, hogy Japán és Dél-Korea ismét megnyitotta piacait a magyar pulykahús előtt.