Júniusban több mint 35 százalékkal drágultak az agrártermékek
2011. augusztus 16., 15:03
Összesen 35,3 százalékkal volt magasabb júniusban az agrártermékek termelőiár-szintje az egy évvel korábbinál - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A növényi termékek árszínvonala 46,7, az élő állatok és állati termékeké 15 százalékkal emelkedett. Az idén január-júniusban az agrártermékek termelőiár-szintje 41,4, a növényi termékek ára 56,6, az élő állatok és állati termékeké 15,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 15,5 százalékkal voltak magasabbak.
A KSH kimutatásai szerint az idén júniusában a gabonafélék termelői ára az elmúlt év azonos időszakihoz viszonyítva 80,8 százalékkal emelkedett. A búza és a kukorica betakarítása még nem kezdődött meg, ezért kis mennyiséget értékesítettek, magasabb áron, mint az előző hónapban. Az árpaértékesítés mennyisége a betakarítás következtében megugrott, így ára a tavaly decemberi értékre mérséklődött. Az ipari növények termelői ára 18,9, ezen belül az olajnövényeké 28,9 százalékkal nőtt 2010 hatodik hónapjához mérten.
A burgonya termelői ára 8 százalékkal csökkent. Míg felvásárlási ára tavaly az újburgonya megjelenésével, júliusban érte el a legmagasabb értéket, addig idén már májusban jelentkezett a maximumérték, azaz ehhez a hónaphoz viszonyítva a burgonya ára mind a felvásárlásnál, mind a piacok esetében mérséklődött.
A zöldségfélék ára júniusban 13,7 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. Az ebben az időszakban jelentősebb termékek közül a paradicsom és az uborka ára nagymértékben (40, illetve 15 százalékkal) visszaesett, a zöldborsó ára viszont 21 százalékkal nőtt. A gyümölcsök termelői ára júniusban 27,9 százalékkal haladta meg az előző év júniusit. A hazai termésű gyümölcsök között az ebben az időszakban legnagyobb súlyú meggy felvásárlási ára a tavalyinak a kétszerese volt, ugyanakkor a közvetlen fogyasztású értékesítés még az előző évi árat sem érte el: a cseresznye ára kisebb volt a 2010. évinél. Vagyis a gyümölcsárindex - az előző havi 70,6 százalékos árnövekedéshez képest - az értékesítési kosár változása miatt lett alacsonyabb - állapította meg a KSH.
A vágóállatok termelői ára 2011 hatodik hónapjában 14,1 százalékkal volt magasabb a tavalyi azonos időszakinál. A vágómarha ára 52,9 százalékkal nőtt, és ennél jóval kisebb mértékben emelkedett a vágóbaromfié (20,9 százalék és a vágósertésé (1,1 százalék). Júniusban az állati termékek árai 17,2 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel azelőttinél, ezen belül a tyúktojás ára 5,9 százalékkal csökkent, a tejé 24,3 százalékkal nőtt.
2011. január-júniusban a gabonafélék ára 89,2 százalékkal haladta meg a tavalyi első félévit, ugyanebben az időszakban a zöldségfélék ára 3,6 százalékkal csökkent. Az év első négy hónapjában - kis forgalom mellett - még 10 százalék felett volt ez az index, majd májusban fellendült a friss zöldségek termesztése, de a németországi megbetegedések miatti értékesítési problémák hatására a közvetlen fogyasztásra szánt zöldségek esetében csökkentek az árak. A gyümölcsök ára 51,3 százalékkal nőtt az előző év január-júniusihoz képest. A vágóállatok termelői ára 14,4, az állati termékeké 18,0 százalékkal emelkedett.
Az idei első félévben a mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 15,5 százalékkal nőttek 2010 első félévéhez mérten, ez a folyó termelő-felhasználás árszínvonalának 17,8 százalékos növekedéséből, valamint a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 1,3 százalékos csökkenéséből adódott. A folyó termelő-felhasználáson belül az energiaárak 13,5 százalékkal növekedtek, ami főként a felhasználásban jelentős arányt képviselő üzemanyagok árának 18,4 százalékos emelkedésének következménye. A műtrágyaárak 30,2 százalékkal nőttek, ezen belül az egyszerű műtrágyáké 33,2, az összetett műtrágyáké 24,9 százalékkal.
A takarmányok ára is jelentősen, 39,6 százalékkal növekedett az első félévben 2010 azonos időszakához viszonyítva: az egyszerű takarmányoké - követve a gabonafélék termelői árát - 62,7, a keveréktakarmányoké 27,6 százalékkal. Az állatgyógyászati készítmények ára 2,5 százalékkal emelkedett, a növényvédő szerek árszínvonala jelentősebben nem változott. A mezőgazdasági beruházásokon belül a mezőgazdaságigép-beruházások árának 3,6 százalékos csökkenése, valamint az épület-beruházások árának 2,2 százalékos emelkedése figyelhető meg.
A mezőgazdasági termelőiár-index és ráfordításiár-index hányadosa az agrárolló. E mutató értéke az idei első félévében 122,4 százalékos volt, - azaz 2010 azonos időszakához viszonyítva - a mezőgazdasági termelői árak nagyobb mértékben emelkedtek, mint a ráfordítási árak.