Ketreces tojótyúk-tartás: az emberek vagy az állatok fejével gondolkozzunk-e?
2012. május 3., 13:43
A vita azon folyik, hogy a tyúkok vagy az emberek fejével gondolkozzunk-e a ketreces tojótyúk-tartás körülményeinek megítélésekor - fogalmazott a januártól hatályos, szigorúbb uniós állatjóléti előírások kapcsán a Somogy televízió "Miért?" című műsorában Sütő Zoltán, a Kaposvári Egyetem tanszékvezetője. A tapasztalatok szerint a ketreces tartásra vonatkozó változtatások mellett és ellen is felhozhatók érvek.
Vegyes kép alakult ki a ketreces tojótyúk-tartás állatjóléti előírásait szigorító, januártól hatályos uniós előírások nyomán - jelentette ki a műsorban Sütő Zoltán. Hozzátette: általában azon folyik a vita, hogy a tyúkok vagy az emberek fejével ítéljük-e meg az új helyzetet, amely jobb feltételek biztosításával igyekszik javítani az állatok életkörülményein. "Az emberek fejével gondolkozunk, és azt hisszük, hogy az a jó a tyúknak, ami a mi véleményünk a kérdésről" - fejtette ki a tanszékvezető, aki egyúttal leszögezte: kedvezőtlen feltételek között az állatok általában visszafogják szaporodóképességüket, de a tyúkok a hagyományos ketrecekben is magas színvonalú tojástermelésre voltak képesek.
Sütő Zoltán megítélése szerint a ketreces tartásra vonatkozó új állatjóléti követelmények mellett és ellen is felhozhatók érvek. Az azonban egyértelműnek tűnik, hogy az új előírások növelik a termelési önköltséget a hagyományos tartáshoz képest. A nagyobb mozgástér például fokozza a takarmány-felhasználást, de higiéniai gondok is adódhatnak és a ketrecfelszerelések kialakítása is pluszkiadásokat okozhat. A teljes riport a következő linkre kattintva tekinthető meg.