Kettős nyomás alatt a tojástermelők
2010. június 15., 16:14
Másfél hónap alatt 45 százalékkal, 21 forintról 12 forintra csökkent a tojások belföldi nettó termelői ára, miközben a fogyasztói árak nem mérséklődtek.
A piacon egyre több az import, ezért a magyar tojástermelők helyzete évről-évre romlik - állapította meg a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (Tojásszövetség). A szervezet szerint a visszaesés oka a gazdasági válság, a fizetőképes kereslet visszaesése, ami most főként a német piacon érzékelhető. Ez pedig érzékenyen érinti a magyar termelőket ugyanis a minimális magyar kivitel - ami 50-60 millió darab évente - fele Németországba kerül. Magyarországon évente mintegy 2,7 milliárd tojást fogyasztanak az emberek.
A Tojásszövetségnél úgy vélik: az uniós csatlakozás egyik vesztese a magyar tojástermelő ágazat, mivel a tojástermelés mögött belföldön nincs jelentős feldolgozóipar. A termék túlnyomó részben közvetlenül a termelőktől jut az élelmiszerkereskedelembe. Hozzátette: miközben a termelői ár csökkent az üzletekben a tojás fogyasztói ára - a vevőcsalogató apró tojás kivételével -szinte egy fillérrel sem csökkent. A sokszereplős termelői kör teljesen kiszolgáltatott a piaci hatásoknak - mondta Földi Péter, a Tojásszövetség titkára az MTI-nek. Velük szemben pedig tőkeerős, gyakran multinacionális, kereskedelmi hálózatok állnak. A magyar termelők összefogási kísérleteit viszont a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az EU-csatlakozás után egy évvel "szétzúzta" - vélik a termelők. A piacra termelő tyúkállomány 5,3 millióról 3,5-4 millióra csökkent. A tojásimport pedig az uniós csatlakozást követően évről-évre emelkedett, és mára elérte a 25-30 százalékot. Az import tojások származási helyéről a csomagolás miatt a vásárló csak otthon szerez tudomást, hiszen a csomagoláson egy magyar csomagolóhely azonosító száma és neve látható csupán - jegyezték meg a Tojásszövetségnél.