Kevesebb az egyéni gazdaság, de többen élnek a mezőgazdaságból
2014. január 28., 12:18
Az egyéni gazdaságok számának csökkenése nem azt jelenti, hogy a mezőgazdaság kevesebb embernek nyújt megélhetést - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közelmúltban megjelent adatai nyomán a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM). A tárca szerint a mezőgazdaságból élők száma nőtt 2010-2013 között. A KSH a közelmúltban tette közzé, hogy mind a gazdasági szervezetek, mind az egyéni gazdaságok száma csökkent 2010 óta.
A 2010-2013 között megszűnt egyéni gazdaságok 89 százaléka használt egy hektárnál kisebb területet - állapított meg a VM. Nyilvánvaló, hogy ekkora terület nem képes eltartani egy családot, hanem csak főállás mellett, nagyrészt saját fogyasztásra termelő gazdaságokról van szó. Ezért nem szabad az egyéni gazdálkodók számát a mezőgazdaságból élők számának tekinteni, és annak változásából következtetéseket levonni a mezőgazdasági foglalkoztatásra - magyarázza a VM.
Összességében természetes folyamat, hogy az idős, sokszor egyedülálló, szakképesítéssel nem rendelkező termelők, akik nagy része csak jövedelmének kiegészítése céljából foglalkozott mezőgazdasággal, felhagy a gazdálkodással. Ennek hatására a mezőgazdasági birtokszerkezet eltolódik a valamivel nagyobb méretű, kis-közepes gazdaságok irányába, amely a gazdálkodó család számára fő tevékenységként megélhetést nyújt.
Nem véletlen, hogy 2010 óta az elsősorban értékesítésre termelők száma 55 ezerrel emelkedett és nőtt a szakképzettséggel rendelkezők száma is. Ez a folyamat illeszkedik a kormány agrár- és földbirtok politikájába - húzza alá a VM.
Következésképpen az egyéni gazdaságok számának csökkenése nem takar kedvezőtlen folyamatokat a mezőgazdaságban és nem jelenti azt, hogy kevesebb embernek jelentene megélhetést a mezőgazdaság.
Tényszerű adat az is, hogy a kormány programjával összhangban az egyéni gazdaságok által használt mezőgazdasági terület 15 ezer hektárral nőtt 2010 és 2013 között, melyen tovább fog emelni a Földet a gazdáknak program.
A VM szerint a második Orbán-kabinet tette a legtöbbet azért, hogy minél többen a mezőgazdaságban dolgozhassanak. A vidéki emberek nagy részének egyetlen megélhetési lehetősége, ha földműveléssel vagy állattartással foglalkoznak. A kormány célja, hogy olyan családok is a mezőgazdaságból tudjanak megélni, akiknek esélyük sem volt erre a szocialista kormányzat idején - fogalmaz a tárca.