Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Középpontban az innováció: takarmányozási világkonferencia Budapesten

2015. július 30., 11:17

Budapest ad helyszínt az első Innovatív Takarmányozási Világkonferenciának (WIANF) 2015. október 15. és 17. között. A konferencia-sorozatot azzal a céllal rendezik meg, hogy bemutassák a gazdasági állatok takarmányozásában és a vele kapcsolatos tudományterületeken elért legújabb eredményeket, továbbá azok alkalmazásának lehetőségeit a fenntartható állattenyésztésben, biztosítva ezzel a jó minőségű és biztonságos állati eredetű élelmiszer alapanyagokat.

A világ állattenyésztésének egyik legnagyobb kihívása a huszonegyedik században az, hogy hogyan állítsunk elő megfelelő mennyiségben, minőségben és biztonságosan állati eredetű élelmiszert úgy, hogy a termelés nyomon követhető legyen és a termelés a környezetet a lehető legkisebb mértékben terhelje. A fenti kihívásra adandó választ bonyolítja az a tény, hogy

  • a világ népessége rohamosan növekszik (jelenleg 7 milliárd ember él a Földön);
  • egyre nő a jó minőségű és biztonságos élelmiszer iránti igény;
  • csökken a mezőgazdasági termelésre alkalmas terület az iparosítás, az új autópályák, a városfejlesztési programok, urbanizáció, talajerózió miatt;
  • a klímaváltozás drámai hatással van a növénytermesztésre, állattenyésztésre és élelmiszertermelésre;
  • egyre súlyosabbak a környezetterheléssel kapcsolatos problémák.

Ismeretes, hogy az állattenyésztéssel kapcsolatos költségeknek kb. 70%-át a takarmányozási költségek teszik ki. Ezért, ha ezt a költséget csak néhány százalékkal sikerül csökkenteni, az már jelentős költségcsökkenést eredményezhet az élelmiszer alapanyag előállításban.

Az állati termék előállítás hatékonyságának növelése érdekében különösen fontos a legújabb tudományos eredmények mielőbbi, a gyakorlatba történő bevezetése, azaz az innovációs idő lerövidítése. Az is egyértelmű, hogy a klasszikus takarmányozási ismeretek önmagukban már nem elegendőek napjaink kérdéseinek megválaszolására. Ezért a klasszikus takarmányozáson túl más tudományterületeket is be kell vonni az innovációs tevékenységbe, mint például táplálkozás-élettan, molekuláris biológia, molekuláris genetika, a táplálkozás immunológia, mikrobiológia, molekuláris táplálkozás, információs technológia, illetve a mérnöki tudomány bizonyos területeit.

A konferencia-sorozat az elkövetkező évek során részletesen foglalkozik majd a fenti problémákkal. A tervek szerint a világkonferenciát kétévente rendezik meg, kezdetben Budapesten, majd később Európa más nagyvárosaiban. Minden alkalommal más-más téma kerül majd előtérbe. A meghívott főelőadók (keynote speaker-ek) a délelőtti plenáris üléseken tartják meg az előadásukat egy-egy 45 perces vitaindító előadás formájában. A délutáni szekcióüléseken 10-10 perces előadásokban és/vagy posztereken lehet ugyanazt a témát megvitatni.

Ebben az évben a konferencia célja annak bemutatása, hogy a klímaváltozás (elsősorban a hő-sokk) miképpen hat az állati eredetű élelmiszertermelésre és a termék minőségére, továbbá hogyan csökkenthető a klímaváltozás káros hatása az állatok teljesítményére különböző takarmányozási módszerekkel. A konferencia további témája lesz a mikotoxinok hatásának bemutatása az állatok termelésére, az állati eredetű élelmiszer minőségére. A konferencia szintén kitér az alternatív fehérje- és energiaforrások felhasználására és a takarmány-adalékok új generációjára.

A konferencia elnöke Prof. Dr. Babinszky László, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára, a Takarmány- és Élelmiszer Biotechnológiai Tanszék vezetője. A konferencia szakmai hátterét az elnökkel együtt a Nemzetközi Tudományos Tanács biztosítja, melynek tagjai a világ neves egyetemeinek elismert professzorai, kutatói (lásd konferencia weboldal).

A vitaindító előadásokat a szakterületükön világszerte elismert szakemberek tartják:

  • Dr. Michel Magnin, tudományos főtanácsadó, "MIXSCIENCE" INNOVÁCIÓS KÖZPONT, Franciaország - "Innováció a takarmányozásban"
  • Prof. Dr. R. Marquardt, egyetemi tanár, MANITOBAI EGYETEM, Winnipeg, Kanada - "Mikotoxinok a gazdasági állatok takarmányában"
  • Dr .D. Melchior és Dr. S. Ladirat, fejlesztési igazgatók, CARGILL Int. Co. USA - "Takarmány adalékok és a bél egészségi állapota"
  • Dr. D. Renaudeau, tudományos főmunkatárs, állatlabor vezető, PEGASE, INRA, Franciaország - "Takarmányozási stratégiák a hő-stressz káros hatásának csökkentésére"
  • Prof. M. Grashorn, egyetemi tanár, HOHENHEIMI EGYETEM, Németország - Alternatív fehérje- és energiaforrások a gazdasági haszonállatok takarmányozásában"

A konferencia technikai rendezője az AKCongress (a Wolters Kluwer csoport tagja).

Eddig 50 absztrakt került elfogadásra. 2015 július elejéig a konferenciára a világ különböző országaiból, Brazíliától Japánig mintegy 103 fő jelentkezett be. A rendezvényre a helyszínen is lehet jelentkezni, regisztrálni (on-site registration), ha valaki nem előadó. MSc és PhD hallgatók kedvezményes regisztrációs díj ellenében vehetnek részt a világkonferencián (lásd a konferencia weboldal).

Fontos információ a jelentkezőknek:

Az előadásokon és a posztereken csak kutatási és innovációs eredmények mutathatók be, tehát termék reklámot nem lehet bemutatni. A szerzőknek nyilatkozatot kell tenniük arról, hogy kéziratuk saját tudományos munkájuk és azt korábban még nem publikálták.

Minden jelentkező egy absztraktot nyújthat be és adhat elő első szerzőként előadás formájában, és ezen felül egy posztert mutathat be. Az előadás és a poszter elfogadásának feltétele, hogy a szerzők közül legalább egy szerzőnek részt kell vennie a konferencián.

Az absztraktokat egy tudományos bizottság bírálja el. Csak azok az előadások és poszterek kerülhetnek prezentációra, melyeket a tudományos bizottság elfogad.

Az előadások és poszterek absztraktjainak beküldésének határideje: 2015. augusztus 15.

Előadásokat és posztereket az alábbi szekciókba várják:

  • A klímaváltozás hatásai a takarmányozásra és az állatok termelésére
  • Mikotoxinok a gazdasági haszonállatok takarmányában
  • Új generációs takarmányadalékok
  • Alternatív fehérje- és energiaforrások a takarmányozásban
  • Szabadon választott témák (olyan témák, melyek kapcsolódnak az innovatív takarmányozás témaköréhez)

A konferencia munkanyelve angol, tolmácsolást nem biztosítunk.

A konferencia helyszíne: Novotel Budapest Centrum (1088 Budapest, Rákóczi út 43-45.).

A WIANF-konferencián való részvétel regisztrációhoz és regisztrációs díjhoz kötött.

A regisztrációról, a jelentkezés feltételeiről, a vitaindító előadást tartókról (keynote speaker-ekről), és a Nemzetközi Tudományos Tanács tagjairól további információk érhetők el a konferencia hivatalos honlapján: http://www.wianfconferences.com/index.php/conference

A konferencia támogatásának lehetőségeiről az alábbi linken keresztül tájékozódhatnak az érdeklődők: http://www.wianfconferences.com/index.php/exhibitors-and-partners

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat