Közvetlenül sem az uniót, sem Magyarországot nem érinti az orosz gabonastop
2010. augusztus 19., 12:34
Nem érinti közvetlenül az Európai Uniót az orosz gabonakivitel közelmúltbeli leállítása, mert minimálisnak tekinthető az unióba tartó orosz kivitel - vélte az Európai Bizottság egyik szóvivője. Az EU évente kevesebb mint egymillió tonna gabonát importál Oroszországból, miközben belső termelése megközelíti a 300 millió tonnát.
Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára szerint Magyarország közvetlenül szintén nem függ az orosz gabonapiactól, mivel oda nem exportálunk és onnan nem is importálunk terményeket. Ugyanakkor a rossz orosz termésről érkező hírek befolyásolják az uniós árviszonyokat és áttételesen nálunk is hozzájárulnak ahhoz, hogy az árak tonnánként 50 ezer forint fölé kúsztak. Az orosz helyzet - tette hozzá a főtitkár - az EU-s piacra leginkább azért van hatással, mert Moszkva az idén kiszorul az eddig megszerzett észak-afrikai piacokról. A rést pedig több uniós tagállam - elsősorban Francia- és Németország -, illetve az USA töltheti be. Így az orosz terméscsökkenés az exportirányú kereslet növelésével gerjeszthet árnövekedést az uniós piacon.
Moszkva egyelőre augusztus 15.-december 31. között rendelt el gabonaexport-tilalmat, mert az utóbbi több mint száz év legsúlyosabb aszálya miatt a tavalyi 97 millió tonna helyett jó esetben is csak 65-67 millió tonnás termésre számíthat, míg a belső szükségletek fedezésére nagyjából 80 millió tonna szükséges. A külöbözetet jórészt a tartalékokból kívánják pótolni. Oroszország mostanáig a harmadik legnagyobb gabonaexportőr volt a világon.
A rendkívüli helyzet miatt Oroszország Kazahsztánt és Fehéroroszországot is rá akarta bírni arra, hogy csatlakozzanak az év végéig tartó exporttiltáshoz. Moszkva az idén nyáron lépett vámunióra a világ tíz legnagyobb gabonaexportőre közé tartozó két országgal, amelyek azonban közölték, hogy folytatják a gabonakivitelt.
Kazahsztán, a közép-ázsiai térség legnagyobb gabonatermelője, nem küzd akkora nehézségekkel, mint Oroszország, a mostoha időjárás miatt azonban így is 35 százalékkal kevesebb gabonát takarítanak be, mint a tavalyi rekord évben. 2009-ben minden korábbinál több, 20,8 millió tonna volt a termés, az idén pedig 13,5 millió tonna, ami ugyan jelentős visszaesés, de a sokéves átlagtól nem marad el számottevően. Az exportra jutó mennyiség a tavalyi 8,3 millió tonna helyett 6-7 millió tonna között lehet a kazahsztáni földművelésügyi minisztérium előrejelzése szerint.
Időközben Ukrajna - amely szintén a világ vezető gabonaexportőrei közé tartozik - azt fontolgatja, hogy kvótához köti a gabonaexportot. Erről augusztus 25-i ülésén dönthet a kormány. Kiszivárgott hírek szerint Kijev 1,5 millió tonnára tervezi csökkenteni búzaexportját, árpakivitelét pedig 1 millió tonnára a szeptembertől decemberig terjedő időszakban.