Kukoricaárak: drasztikus visszarendeződés a jó termés és a keresletcsökkenés miatt
2011. október 7., 17:38
Hosszabb távon is csökkenhetnek a takarmánykukorica iránti igények, mivel a fogyasztók a gazdasági válság miatt kevesebb üzemanyagot - így például tengeriből készült bioetanolt - vásárolnak - hangzott el az Európai Baromfifeldolgozók és -kereskedők Szövetségének (AVEC) közelmúltbeli közgyűlésén. A kukoricaárak a nemzetközi piacokon szeptember eleje óta drasztikusan esnek, és nálunk is erőteljes visszarendeződés indult el.
Látványos visszarendeződés kezdődött a kukoricaárakban az elmúlt hetekben a meghatározó nemzetközi gabonatőzsdéken, és a csökkenés kisebb megtorpanásokkal a mai napig is tart. A chicagói gabonatőzsdén augusztus vége óta tonnánként 305 dollárról 231-re zuhantak október elejére a decemberi jegyzések, a párizsi MATIF-on pedig ugyanebben az időszakban 216 euróról 183-ra csökkentek a novemberi árak. Ez Chicagóban 24 százalékos, Párizsban 15 százalékos áresésének felel meg, és szakértők szerint további negatív változások várhatók.
Az ármódosulások egyértelműen a jó termésről szóló híreknek tudhatók be - közölte az agromonitor.hu-val Vámosi Gábor, a bábolnai IKR Kereskedelemfejlesztési Zrt. terménykereskedelmi igazgatója. A kukoricatermés - tette hozzá Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára - nem csak a világban, hanem az Európai Unióban is jobb lesz a vártnál, sőt a térségi piacot befolyásoló Ukrajna is rekordtermésre számít. Magyarországon a kedvező időjárás hatására szintén az valószínűsíthető, hogy a betakarítható termés mennyisége meghaladja majd a korábban prognosztizált 8,2 millió tonnát is. Emellett azonban - állítja Bárány László, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke - az ártendenciákat az is befolyásolja, hogy a világgazdasági válság nyomán a fogyasztók kevesebb üzemanyagot vásárolnak, és ez érinti a kukoricát felhasználó bioetanol-gyártást is. Az Európai Baromfifeldolgozók és -kereskedők Szövetségének (AVEC) közelmúltbeli közgyűlésén is olyan prognózisok hangzottak el, hogy a kukorica iránti kereslet - többek között éppen a bioipari igények visszaesésével - hosszabb távon is csökkenhet - állapította meg az elnök.
Magyarországon a gyengülő forint fékezi a visszarendeződést, de a tonnánkénti novemberi árak a BÉT áruszekciójában így is 13 százalékkal, 52,5 forintról 45,6 ezerre estek október elejére. A kukoricaárak ma a fizikai piacon is 44-45 ezer forint között mozognak, de Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség elnöke szerint a kereskedők - akik a magas árak miatt az idei búzatermést alig tudták exportálni - a kukoricánál most megpróbálnak olyan árakat kialakítani, amelyek a világpiacon is versenyképesek. Az agromonitor.hu más értesülései szerint a külföldi tulajdonú nagy felvásárlók a gyors árcsökkenés nyomán átmenetileg "fel is függesztették" a kukoricavásárlásokat, illetve olyan árajánlatokat tesznek, amelyeket a termelők egyelőre nem fogadnak el.
Szakértők ma azt valószínűsítik, hogy a következő hetekben az árak legalább még 10-15 eurónak megfelelő mértékben eshetnek, így a magyar piacon 40 ezer forint körüli, esetleg az alatti tonnánkénti árak alakulhatnak ki. Az árváltozások - amelyek a búzaárakat is lefelé sodorhatják - egyértelműen kedveznek a versenyképességi gondokkal küzdő állattenyésztőknek, miközben egyelőre nem okoznak nagy megrázkódtatást a növénytermelési szektorban. A száraz és meleg őszi időjárás nyomán ugyanis nem csak a hektáronkénti hozamok lesznek jók, hanem jelentős szárítási költségek sem terhelik a betakarított termést.