Megszűnne a katasztrófavédelmi hozzájárulás a parlamenti pártok egyetértésével
2012. június 6., 11:14
Eltörölné a Fidesz a katasztrófavédelmi hozzájárulást, és a kormánypárti elképzelésekkel az ellenzék is egyetért. A fideszes kezdeményezés oka, hogy az új adóból kevés bevétel származott volna.
A katasztrófavédelmi törvény módosítását fideszes képviselőkkel együtt előterjesztő Aradszki András (KDNP) expozéjában elmondta: a javaslat megszüntetné a katasztrófavédelmi hozzájárulást. Ennek oka - ismertette az MTI szerint-, hogy az új adóból alacsony bevétel származott volna és az adminisztrációs költségek mellett a nyereség is kérdéses lett volna. Emlékeztetett arra, hogy a Széll Kálmán Terv 2.0 is tartalmazza a katasztrófavédelmi hozzájárulás kivezetését 2013-tól. Hozzátette: a katasztrófavédelem nem rendelkezik a hozzájárulás befizetésének ellenőrzéséhez szükséges kapacitással.
Kontrát Károly belügyi államtitkár jelezte, a kormány támogatja a javaslat elfogadását. Koszorús László (Fidesz) a katasztrófavédelmi hozzájárulás kivezetésének szükségesség mellett érvelt, tudatva, hogy a nagyobbik kormánypárt támogatja a javaslatot.
Harangozó Tamás (MSZP) is üdvözölte a hozzájárulás megszüntetését. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy az MSZP már korábban kezdeményezte a hozzájárulás eltörlését. Szerinte "jobb lenne, ha a kormány hallgatna az ellenzéki intelmekre", mert akkor sok kellemetlenségtől megmentették volna az érintetteket. Hozzátette: a mostani javaslat is csak arra példa, hogy mekkora a bizonytalanság a gazdasági környezetben, hiszen június 5-én sem lehet tudni, hogy június 30-án meg kell-e fizetni egy közterhet vagy sem.
Szabó Rebeka (LMP) arról beszélt, hogy a javaslat "szomorú példája a kormány átgondolatlan és ötleteléseken alakuló adópolitikájának". A hozzájárulás története "klasszikus kudarc, ráadásul nyilván nem az utolsó". Emellett a képviselő felszólította a kormányt, hogy nevezze meg: miből fogják kipótolni a katasztrófavédelem számára a hozzájárulás kivezetésével kieső bevételeket.
radszki András a vitában elhangzottakra úgy reagált: a javaslat összhangban van az adózás rendjéről alkotott Fidesz-KNDP-stratégiával, amely a jövedelem helyett a fogyasztási adók felé tereli a hangsúlyt. Hozzátette: a Széll Kálmán Terv 2.0-ban szerepel a kieső bevétel pótlása is.