Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

MgSzH-vizsgálat a kolontári tojásügyben

2010. október 14., 15:29

Vizsgálatot indított a Veszprém megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) annak kiderítésére, hogyan kívánta felhasználni egy kolontári tojásfeldolgozó üzem a Spanyolországból érkezett jelöletlen importtojásokat. Az ügyben a Baromfi Termék Tanács (BTT) tett bejelentést, mert a szervezet szerint a közelmúltbeli vörösiszapömlés kapcsán felvetődött a gyanú, hogy a kolontári vállalkozás átcsomagolva "magyar étkezési tojásként" akarta forgalmazni a spanyol termékeket. Az MgSzH eddigi információi szerint ugyanakkor a cég a behozott jelöletlen tojásokat nem tojáscsomagolójában, hanem tojáslé üzemében kívánta felhasználni, ezt pedig szabályszerűen megtehette volna. A spanyol szállítók vagy a spanyoli hatóságok viszont hibázhattak. Az MgSzH leghamarabb a jövő hétre ígér pontosabb tájékoztatást az ügyben.

A Veszprém megyei MgSzH annál a kolontári vállalkozásnál vizsgálódik, amely a közelmúltbeli vörösiszap-katasztrófa miatt nem tudta átvenni a Spanyolországból származó jelöletlen importtojásokat - közölte az agromonitor.hu-val Péter Katalin, a hivatal élelmiszerhigiénikus főállatorvosa. Előzőleg a BTT tett bejelentést az MgSzH-hoz és a VPOP-hoz, mert a terméktanács szerint felvetődik a gyanú, hogy a kolontári cég átcsomagolva (magyar regisztrációs számmal ellátva), "magyar termékként" kívánta forgalmazni az importált termékeket. A szervezet szerint az uniós tagállamokból egyre több jelöletlen tojás érkezik az országba és kerül magyar étkezési tojásként a piacra.

A kolontári vállalkozás nem csak tojáscsomagolót, hanem tojáslé üzemet is működtet - közölte ugyanakkor Péter Katalin. A hivatal jelenlegi információi szerint a tulajdonos ez utóbbiban dolgozta volna fel a jelöletlen tojásokat, vagyis nem akarta volna átcsomagolni és étkezési tojásokként forgalomba hozni azokat. A behozott egy kamionnyi spanyol árut azonban az iszapkatasztrófa miatt már nem tudta átvenni. A szabályozás szerint egyébként a tojáslékészítéshez fel lehet használni a jelöletlen tojásokat is. Pasztörizált termékeit pedig nem Magyarországon, hanem a külpiacokon értékesíti a cég.

A BTT szerint ugyanakkor léüzembe nem visznek olyan tojásokat, amelyek étkezési minőségűek, mert utóbbiak feldolgozása nem éri meg. Egy léüzembe szánt tojás darabonkénti ára ma 6,50 forint körül mozog, miközben az étkezési minimális átadási ára 14,50 forint. Ha figyelembe vesszük a szállítási távolságot is, Spanyolországból végképp nem éri meg étkezési tojásokat importálni egy magyarországi tojásfeldolgozó üzembe - állítja a BTT.

Az MgSzH rendszeresen ellenőrzi a kolontári vállalkozást, és eddig ott nem talált kirívó szabálytalanságokat - húzta alá Péter Katalin. Ugyancsak szigorúan vizsgálják a céget az élelmiszerhálózatok is, mert a tojáscsomagoló üzeml több láncnak is beszállítója. Legutóbb az iszapkatasztrófa előtt öt nappal volt Kolontáron egy Tesco-átvilágítás - tudtuk meg.

Az élelmiszerhigiénikus főállatorvos tájékoztatása szerint az MgSzH leghamarabb a jövő héten adhat pontosabb tájékoztatást az ügyben. Egyelőre kérdéses, mi lett a több hazai vállalkozásnak is felajánlott spanyol tojásszállítmány sorsa, amely a BTT szerint az elmúlt napokban "nyomtalanul eltűnt". Az MgSzH feltételezi, hogy a spanyol beszállítók vagy a spanyol hatóságok is hibázhattak az ügyben. A beszállítóknak ugyanis értesíteniük kellett volna a spanyol felügyeleti szerveket, hogy nem tudják eljuttatni a célállomásra a termékeket, a spanyol hatóságoknak pedig erről informálniuk kellett volna a magyar társszervezeteket.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat