Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Milyen takarmányárakra számíthatunk? - Növelte globális gabonatermésre vonatkozó előrejelzését a FAO

2025. április 10., 08:52

A FAO globális gabonatermelésre vonatkozó becslését 7,1 millió tonnával 2849 millió tonnára növelte, ami 0,3 %-kal marad el az előző évitől. A pozitív kiigazítás elsősorban Ausztrália és Kazahsztán korábban vártnál nagyobb búzatermésének köszönhető.

A globális árpatermés is emelkedett, bár a búzához képest kisebb mértékben. A 2024/25. évi globális rizstermelés előrejelzése 543,3 millió tonnával rekordmagas, ami alig változott a márciusi várakozásokhoz képest. A terület várhatóan 1,6 %-kal növekszik, ami nagyrészét Indiának köszönhető. Azonban a jó termés többek között Kambodzsában, Kínában és Tanzániában is kompenzálja az időjárás okozta csökkenést Bangladesben, Indonéziában és Mianmarban.

A 2024/25-ös globális gabonafelhasználására vonatkozó előrejelzés 1,3 millió tonnával 2868 millió tonnára növekedett, ami 0,9 %-kal magasabb a 2023/24-es szinttől. A felülvizsgálat főként a kukorica, az árpa és a cirok várható, magasabb felhasználásával magyarázható. A globális búza felhasználás előrejelzése várhatóan az előző szezon szintje alá csökken, miután 795,4 millió tonnára módosították.

A 2024/25. évi globális rizsfelhasználásra vonatkozó előrejelzés továbbra is 539 millió tonna, ami 2,1 %-kal magasabb a 2023/24. évinél, új csúcsot elérve. A bővülést az egy főre jutó élelmiszerfogyasztás hajtja, ami 53,3 kg. Mindazonáltal a rizs élelmiszeripari felhasználása még mindig csak korlátozott hányadát teszi ki a világ rizsfelhasználásának, amiben főként az indiai etanolgyártásban történő nagyobb mértékű rizsfelhasználás is szerepet játszik.

A világ gabonakészletei a 2025-ös szezon végére az előrejelzések szerint továbbra is 1,5 %-kal a nyitószint alatt maradnak annak ellenére, hogy ebben a hónapban 4 millió tonnával növekedtek a korrigált készletértékek. A legfrissebb előrejelzések szerint a világ gabonakészleteinek felhasználáshoz viszonyított aránya 2024/25-ben 30,1 %, ami némileg elmarad a 2023/24-es aránytól, de még mindig kényelmes ellátási szinten van. A globális búzakészletek előrejelzése 7,1 millió tonnával 320 millió tonnára emelkedtek, ami 0,8 %-os növekedést jelent a nyitószinthez képest.

A felülvizsgálat nagy része az indiai, kazahsztáni és oroszországi készletnövekedésnek tulajdonítható. A világ rizskészletei a 2024/25-ös gazdasági év zárásakor az előrejelzések szerint 3,2 %-kal bővülnek az előző évhez képest. Ez 205,9 millió tonnás rekordmagas szintet jelenet, ami az importáló országok készletnövelését, valamint az exportáló országok további felhalmozódását tükrözi.

A gabonafélék 2024/25-ös világkereskedelmére vonatkozó előrejelzés 5,3 millió tonnával 478,9 millió tonnára csökkent, ami 6,7 %-os mérséklődést jelent a 2023/24-es értékhez képest. Mind a kukorica, mind a cirok kereskedelmét lefelé módosították Kína vártnál kisebb mértékű felvásárlásai révén. Emiatt a brazil kukoricaexport, és az Amerikai Egyesült Államokból származó cirokkivitel is mérséklődik. A 2024/25-ös globális búzakereskedelmi előrejelzés 195 millió tonnára csökkent, ami 7,2 %-kal alacsonyabb az előző szezonhoz képest. Ebben Kína vártnál alacsonyabb felvásárlásai, a Kazahsztánból és az Oroszországból származó kisebb búzaexport is szerepet játszott. A nemzetközi rizskereskedelem az előrejelzések szerint 2025-ben 1 %-kal bővül, elérve a 60 millió tonnás csúcsot. A keresleti oldalon bár Indonézia, a Fülöp-szigetek és Vietnam idén csökkenteni fogja a vásárlásait, de az importcsökkentést bőven ellensúlyozhatják a nagyobb vásárlások, különösen Banglades, Madagaszkár és Nepál részéről.

A teljes cikk itt tekinthető meg.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat