Munkaerőhiány a baromfiágazatban: változtatni kellene a közmunka programokon
2015. június 19., 16:35
A közmunkaprogramok esetenként nem segítik a munkaerőpiac működését, hanem konkurenciát jelentenek a versenyszféra foglalkoztatóinak- állapítja meg a Baromfi Termék Tanács (BTT). Egyes baromfiágazati vállalkozások is munkaerőhiánnyal küzdenek, ezért a BTT szerint meg kellene kezdeni a közmunka programok összehangolását, illetve a munkaerő átcsoportosítását az elsődleges munkaerőpiacra. A terméktanács az ügyben levelet írt Czomba Sándornak, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkárának.
Az utóbbi időben a baromfiágazat vállalkozásai közül többen is jelezték, hogy - különösen a feldolgozó vállalatok - munkaerőhiánnyal küszködnek - állapítja meg a levélben a BTT. Elsősorban az alacsony iskolai végzettségű, rövid betanulási időt igénylő munkakörökben jelenik meg a hiány.
Ugyanakkor a közfoglalkoztatási programok többségében szakképzettséget nem igénylő feladatok elvégzésére szerveződnek, így az elsődleges munkaerő piac számára nem marad elegendő munkaerő. A közmunka programok így egyes esetekben nem segítik, hanem konkurenciájukkal akadályozzák a munkaerő piac kereslet-kínálat alapú működését.
A BTT szerint az idénymunkát segítő, tervezett kormányzati lépések helyesek, de nem oldják meg a hosszabb távú gondokat. Ezért - hangsúlyozza a BTT - a munkaerő piaci kereslet függvényében meg kellene kezdeni a közmunka programok összehangolását és átcsoportosítását az elsődleges munkaerőpiacra.
Így például ösztönözni kell a munkanélküli réteget és a közmunka programban résztvevőket, hogy visszatérjenek az elsődleges munkaerő piacra. Az állami foglalkoztatási hivatalok által működtetett aktív eszközök felhasználásakor jobban be kell vonni a magánszektor (versenyszféra) foglalkoztatóit. A közfoglalkoztatásra szánt költségvetési forrásokból pedig a magánszektor foglalkoztatói számára is támogatásokat kellene nyújtani. A munkavállalók továbbfoglalkoztatását adókedvezménnyel is kellene ösztönözni.
Az így foglalkoztatott munkavállalók valós piaci igényeket elégítenének ki az általuk gyártott termékekkel, szolgáltatások elvégzésével - szögezi le a BTT. A foglalkoztatások során pedig olyan képességekre, munka morálra tennének szert, amellyel a munkaerőpiacon hosszú távon is versenyképessé válnának.