Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

NAK-kiadvány a mezőgazdasági kockázatkezelésről

2019. szeptember 5., 09:36

Kiadványt jelentetett meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerről. Az összefoglaló a NAK mezőgazdasági kézikönyv-sorozatának részeként jelent meg.

A mezőgazdaság a különböző természeti és piaci kockázatoknak leginkább kitett gazdasági szektor, így hatalmas jelentősége van a kockázatok termelői szintű és közösségi kezelésének egyaránt – állapítja meg a NAK. A 2012 óta működő magyarországi mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer bevezetése óta folyamatos fejlesztés alatt áll, és bővül a lefedett kockázatok köre is.

Egymással összhangban működik és egymást kiegészíti az agrárkár-enyhítési rendszer, a mezőgazdasági biztosítási díjtámogatás és az országos jégkármérséklő rendszer. Ezek alkotják a magyar kockázatkezelési eszköztár főbb pilléreit és ezeket egészítik ki a Vidékfejlesztési Program egyedi termelői kockázat-megelőző pályázati forrásai. Az agrárkár-enyhítési rendszerben a jégeső által okozott károk tették ki a kifizetett kárenyhítő juttatások nagy részét, azonban a 2018 májusától működő, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által kiépített és az Agrárminisztérium (AM) finanszírozásával működő országos jégkármérséklő rendszerrel az ország teljes területén csökkenthető a károk mértéke.

A 2018-as kárenyhítési év ezt a várakozást igazolta is. A jégesőkár-bejelentések száma megfeleződött és az azokban foglalt, jégesőkárral érintett mezőgazdasági területek csakúgy, mint a jégesőkárra kifizetett kárenyhítő juttatások közel harmadát teszik ki a 2017. kárenyhítési évi adatoknak. A folyamatos finomhangolások miatt a kárenyhítési rendszer évről évre jobban működik, és a tapasztalatok alapján még tovább fejleszthető.

A NAK stratégiai javaslatcsomagja szerint a fejlesztések következő logikus lépcsőfoka az úgynevezett bonus-malus rendszer bevezetése lehetne, amely a ritkán, de komolyabb károkat elszenvedő termelőket nagyobb mértékben kártalanítja, míg a rendszeresen nagyobb kifizetésben részesülők magasabb díjat is fizetnek. Fontos lenne megvizsgálni annak a lehetőségét is, hogy a téli és tavaszi káresemények esetén kárenyhítési előleget vehessenek igénybe a károsult termelők, valamint célszerű lenne kezelni az éven áthúzódó károkat is.

A jelenlegi mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer nem terjed ki a mezőgazdasági termelők önhibáján kívüli egyéb kockázatára és valamennyi ágazatra. Ezért szükségesnek tartjuk egy új pillérrel, a mezőgazdasági jövedelemstabilizációs eszközzel való kiegészítését is. Ez az intézkedés az időjárási, növényegészségügyi és egyéb piaci, gazdasági okokból bekövetkezett jövedelemingadozás mérséklésére szolgálna. Az agrárkár-enyhítési rendszertől eltérően a jövedelemstabilizációs alapban való részvétel önkéntes lenne.

A NAK kiadványa ide kattintva érhető el.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat