Nem módosította legutóbbi ülésén az alapkamatot a monetáris tanács
2025. január 30., 09:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa január 28-i ülésén nem változtatott az alapkamaton, amely így változatlanul 6,50 százalék. Nem változott a kamatfolyosó két széle sem. A döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak.
A kamatfolyosó alsó széle, az egynapos (O/N) betéti kamat 5,50 százalék, felső széle, az egynapos (O/N) hitel kamata 7,50 százalék maradt. Legutóbb szeptemberben csökkentette, 25 bázisponttal a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben vitte lejjebb.
A kamatdöntő ülést követő közlemény szerint a geopolitikai feszültségek, a változékony pénzpiaci környezet és az inflációs kilátásokat övező kockázatok a szigorú monetáris kondíciók fenntartását indokolják. A meghatározó nagy gazdaságok várható kamatpályáit övező jelentős bizonytalanság, valamint a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés és a fennálló geopolitikai feszültségek az elmúlt hónapokban növelték a felfelé mutató inflációs kockázatokat, ezért továbbra is indokolt az óvatos és türelmes monetáris politika.
A monetáris tanács szerint az infláció decemberi emelkedését főként a feldolgozott élelmiszerek és az üzemanyagok árnövekedése okozta, míg a maginfláció emelkedéséhez a feldolgozott élelmiszerek mellett a tartós iparcikkek árának emelkedése járult hozzá.
A globális nyersanyagárak emelkedése és a forintpiaci mozgások együttes hatása megjelent az importált termékek áraiban.
A jegybank azzal számol, hogy az infláció átmeneti emelkedése januárban még folytatódhat, ezt követően indulhat újra a dezinflációs trend. A piaci szolgáltatások mérsékeltebb átárazásai támogatják, míg a jövedéki adórendszert érintő változások, valamint az elmúlt hónapok árfolyamleértékelődése lassítják a dezinflációs folyamatot.
A beérkezett adatok alapján nőtt annak a kockázata, hogy a decemberi Inflációs jelentés előrejelzéséhez képest magasabban alakul az idei inflációs pálya, a fogyasztói árak emelkedésének üteme később tér vissza a a jegybanki toleranciasávba.
Az inflációs várakozások horgonyzottsága, a pénzügyi piaci stabilitás fenntartása és a fegyelmezett monetáris politika elengedhetetlen ahhoz, hogy a fogyasztóiár-index tartósan visszatérjen a jegybanki célra. A döntéshozók szerint a szigorú irányultságú monetáris politika a pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, az inflációs cél fenntartható eléréséhez. Az inflációs cél újbóli elérése és a pénzügyi piaci stabilitás fenntartása érdekében a monetáris transzmisszió hatékonyságának további erősítése indokolt.