Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Nőttek az ipari termelői árak júniusban - Az élelmiszeripar 6 százalékkal drágábban értékesíti termékeit

2013. augusztus 1., 13:28

Az idén júniusban a belföldi és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak 0,3 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az élelmiszeripar termelői árai júniusban 6,0 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest.

Az előző két hónapban egyformán 1,2 százalékkal csökkentek a termelői árak az előző hónaphoz képest, éves összehasonlításban pedig májusban 1,3 százalékkal estek az árak, tavaly júniusban pedig 1,6 százalékos volt az éves csökkenés. Júniusban az árak - kettő kivételével - minden ágazatban nőttek az előző hónaphoz képest, legnagyobb mértékben, 4,0 százalékkal a gyógyszergyártásban.

Júniusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest kis mértékben, 0,2 százalékkal nőttek. A belföldi értékesítési árak a legnagyobb súlyú villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban alig, 0,1 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest.

A feldolgozóipari ágazatok értékesítési árai összességében 0,3 százalékkal növekedtek. Ezen belül legnagyobb mértékben, 1,2 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, 1,1 százalékkal a vegyi anyag, termék és a gép, gépi berendezés gyártása ágazatokban, valamint 0,7 százalékkal a textil- és bőriparban.

Az előző hónaphoz képest nagyobb mértékben, 1,8 százalékkal csökkentek az árak a gyógyszergyártásban, 0,8 százalékkal a fa-, papír- és nyomdaiparban, illetve 0,6 százalékkal a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában.

A tavaly júniusihoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,2 százalékkal csökkentek, ugyanakkor a feldolgozóipari ágazatoknál összességében 1,4 százalékos árnövekedést regisztrált a KSH. Ezen belül az élelmiszeripar termelői árai 6,0 százalékos emelkedést mutattak.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai két havi csökkenés után júniusban 0,4 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. A feldolgozóipari ágakban az árváltozás átlagosan 0,5 százalékkal volt magasabb a májusinál, ezen belül a gyógyszerek exportára 5,2 százalékkal megugrott. Szintén jelentősebben, egyaránt 1,5 százalékkal növekedtek az árak a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, illetve a vegyi anyagok és termékek gyártásában, Megállt a számítógépek és a villamosberendezések exportárának csökkenése, de folytatódott a gépek és járművek árának eróziója.

A forint az euróval szemben 1,1 százalékkal gyengült, míg az amerikai dollárral szemben erősödött 0,5 százalékkal májushoz képest - közölte a KSH. Az előző év azonos időszakához viszonyítva júniusban az ipar forintban mért exportárai 1,1, a feldolgozóipari ágazatok árai 1,4 százalékkal emelkedtek, az egy évvel korábbi rendre 7,0 és 6,9 százalékos növekedést tetézve. Az élelmiszerek exportára 5,3 százalékkal, a gyógyszereké 8,5, járműveké 2,7 százalékkal emelkedett.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül júniusban az előző hónaphoz mérve az árak az energiatermelő ágazatokban 0,4, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,2, a beruházási javakat gyártó ágazatokban pedig 0,3 százalékkal növekedtek. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkentek.

Tavaly júniussal összehasonlítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 1,1, a beruházási javakat előállító ágazatokban 0,1 százalékkal csökkentek, míg a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 3,7 százalékkal emelkedtek az árak a nem tartós, alapvetően élelmiszerjellegű fogyasztási cikkek 4,0 százalékos drágulása miatt.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat