Október végéig kell bejelenteni az egyszerűsített foglalkoztatási igényeket
2017. október 2., 09:23
Október 31-ig jelenthetik be a jövő évre vonatkozó egyszerűsített foglalkoztatási szándékukat a gazdálkodók. Ezzel tervezhetőbbé tehetik az átjárást a közfoglalkoztatás és az idénymunka között.
A közfoglalkoztatási törvény szerinti egyszerűsített foglalkoztatás jövő évre vonatkozó szándékának bejelentésére október 31-ig van mód. Ennek célja, hogy a következő évre a Belügyminisztérium és az állami foglalkoztatási szerv az idénymunkával érintett időszakokban úgy tervezhesse meg a közfoglalkoztatási programok létszámait, hogy megfelelő számú aktív státuszú álláskereső állhasson a munkáltatók rendelkezésére. Különös figyelmet igényel a közfoglalkoztatási programok szervezésénél, hogy a mezőgazdasági idénymunkák idején a közfoglalkoztatási programok keretében alkalmazott munkavállalók számára a közfoglalkoztatás és az idénymunka között biztosított legyen a rugalmasabb átjárás.
A közfoglalkoztatási programok és a helyi idénymunkák között megfelelő összhangnak kell lennie, amely biztosítja a mezőgazdasági munkák időbeni elvégzését – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) állásfoglalásából. Ehhez azonban a gazdálkodók aktív közreműködésére is szükség van.
A jövő évre tervezett egyszerűsített foglalkoztatás október 31-ig esedékes bejelentéséhez még nem kell napra és főre pontosan megadni az igényt. Elegendő, ha – a termesztett növényi kultúra vegetációs jellemzőinek és a korábbi évek időjárási tapasztalatainak figyelembevételével – jelzik a munkáltatók a lehetséges munkaerőigényüket. A bejelentést az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (illetve fővárosi kerületi) hivataloknál lehet megtenni.
Az előzetes bejelentés nem jár foglalkoztatási kötelezettséggel. Az október 31-ig előzetesen bejelentett igénylésben egy tervezett számot kell leadni, ami nem jelenti azt, hogy kötelezően ki is kell a járási hivatalnak közvetítenie az álláskeresőket, hanem csak egy várható keretet megadni a jobb tervezhetőség érdekében. A munkáltatóknak lehetőségük van arra is, hogy a tényleges egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaerőigényüket közvetlenül annak felmerülése előtt (amikor már előre pontosan látják, hány főre van szükségük) az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (illetve fővárosi kerületi) hivatalok számára bejelentsék.