Tájékoztató az európai élelmiszercsalásokról
2019. április 23., 09:32
Megjelent az Európai Unió Élelmiszercsalás Elleni Európai Hálózatának (Food Fraud Network) 2018-as jelentése, amely betekintést nyújt az úgynevezett igazgatási segítségnyújtási és együttműködési rendszer (Administrative Assistance and Cooperation System, AAC) segítségével végzett információcserékbe.
2018-ban a tagállamok és Norvégia összesen 234 csalással kapcsolatos kérelmet indított az AAC informatikai eszköz segítségével, amelyből 54 Németországból származott. A kérelmek száma 2016-hoz képest (167 darab) jelentős emelkedést mutatott.
A legtöbb kérelem (45 darab) a „hal és haltermékek” esetében történt, amelyet a „hús és hústermékek” (41 darab), illetve a „zsírok és az olajok” (30 darab) követtek. A termékekkel kapcsolatosan a félrecímkézés (42 százalék) a leggyakoribb probléma, amelyet a dokumentációs elégtelenségek (20 százalék) és a nem engedélyezett kezelések, technológiák alkalmazása (13 százalék) követett.
A 2013 óta működő rendszer segít felderíteni a határokon átívelő élelmiszerláncot érintő jogszabálysértéssel járó szándékos csalásokat. Az önkéntes részvételi alapon működő hálózatban hazánkat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) képviseli.
A jelentés itt tekinthető meg.