Takarmányvita: a VM szerint elég a gabona, nincs szükség intervencióra
2011. február 2., 10:51
A hazai igények kielégítésére elegendő mennyiségű gabonaalapú takarmány áll rendelkezésre Magyarországon, ezért az állam nem tervez gabonafelvásárlást - állítja közleményében a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM). A Baromfi Termék Tanács szerint ugyanakkor a takarmányhiány miatt visszafordíthatatlan események játszódnak majd le a piacon.
A VM álláspontja szerint Európában sincs hiányhelyzet. Az információt az Európai Unió (EU) illetékes munkacsoportjában és a Nemzetközi Gabonatanács 2011. január 20-ai jelentésében is megerősítették - mutat rá a tárca közleménye. Adataik szerint csak kukoricából a hazai felhasználási igényeken túlmenően több mint 3 millió tonna termett Magyarországon.
Kétségtelen tény ugyanakkor, hogy a takarmányárak - világpiaci, európai és hazai szinten is - a korábbiakhoz és a kívánatoshoz képest magasak. A mezőgazdasági termékek - így a gabonafélék - árának nagymértékű ingadozásának kérdésével éppen ezért már a világ legfelettebb gazdaságait tömörítő G20-ak is intenzíven foglalkoznak - emlékeztet a VM.
A jelenlegi piaci környezetben az agárkormányzat nem tervez állami gabonafelvásárlást, hiszen az csak tovább emelné az amúgy is magas piaci árakat. A kormányzat más eszközökkel igyekszik az állattenyésztő gazdálkodók számára segítséget nyújtani. 2011-ben a tavalyinál jóval nagyobb, összesen 47 milliárd forint támogatást biztosít a tárca az állattenyésztéshez kapcsolódó különböző támogatási jogcímekre. Folyamatban van az érintettek körére meghirdethető kedvezményes hitelkonstrukció kidolgozása, mely segítséget jelenthet a termelés fenntartásához.
Az elmúlt napokban számos ellentmondó és nyugtalanító hír jelent meg a gabonaalapú takarmány helyzetről, amelyei a VM szerint hazai állattenyésztés számára kedvezőtlen piaci mozgásokat okoztak. A vidékfejlesztési tárca a továbbiakban is mindent lehetséges intézkedést megtesz a takarmánypiac és az állattartók helyzetének stabilizálásáért - szögezi le a tárca közleménye.