Társadalmi konzultáció indít a fagyasztott húsokról a VM
2011. október 11., 14:49
Társadalmi konzultációt szervez a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), melynek keretében várja a fogyasztók, kereskedők, előállítók és állattartók és véleményét arról, valamennyi érintett véleményét, hogy szabályozza-e a fagyasztott húskészítmények felhasználását. A tárca október 24-éig várja a véleményeket postán vagy a fagyasztotthus@vm.gov.hu címre.
A tárca szerint szakmai körökben újra és újra felmerül az a jogalkotási elvárás, hogy a fagyasztott húsokat ne lehessen felhasználni bizonyos fogyaszthatósági/minőség-megőrzési időtartam után húskészítmények előállítására, a VM ezért szervezi a konzultációt. Mint közleményében hangsúlyozza: a VM céljai közt szerepel a hazai lakosság egészségének védelme, az élelmiszerekbe vetett bizalom fenntartása és megerősítése, valamint a hazai vállalkozások érvényesülésének elősegítése.
Az Európai Unió (EU) előírásai értelmében, a fagyasztott hús hogy fogyaszthatósági idejének meghatározása a gyártó felelőssége, de csak a végső fogyasztónak szánt élelmiszereknél kötelező feltüntetni a lejárat időpontját. Az alapanyagként felhasznált fagyasztott terméknél nincs szabályozva, mit kell feltüntetni a címkéken. A szabályozás hiányosságai miatt előfordulhat, hogy olyan húst használnak fel, amelynek közeledik a lejárati ideje, illetve több évig tárolt fagyasztott húsból készítenek húskészítményeket. Különösen a baromfiszektorban ciklikus a hústermék iránti kereslet, a vállalkozások gyakran kényszerből, stratégiai megfontolásból fagyasztják le termékeiket - áll a tárca közleményében.
A VM szerint köztudott, hogy a hús mikrobiológiai állapota a lejárati időponthoz közeledve egyre inkább romlik. Fagyasztással a zsírok bomlása következtében avasodás követezhet be, és a hús víztartalma is csökken. A hosszú ideig fagyasztott húsok minősége a fagyasztás során romlik, amit a fogyasztók érdekeinek védelme szempontjából mindenképpen figyelembe kell venni. A fagyasztott húsok eltarthatóságának szabályozása a magyar alapanyagok keresletének növekedését, közvetett módon az állatállomány gyarapodását eredményezheti, megakadályozhatja a más országokban már "nemkívánatos" készletek beáramlását. A magyar feldolgozói kör ugyanakkor versenyhátrányt szenvedne, hiszen az EU többi tagállamára nem vonatkozik semmiféle korlátozás, összességében pedig a magyar élelmiszer-előállítók a világpiacon piaci hátrányba is kerülnek - állapítja meg a VM.