Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Tojás világnapja: rossz helyzetben a magyar termelők

2011. október 4., 16:31

Tönkreteszi a magyar étkezési tojás piacot a dömpingáras import - jelentette ki Thury Attila, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének (Tojásszövetség) alelnöke a jövő pénteki tojás világnap kapcsán. A hazai termelés és belföldi értékesítés egyaránt csökken, a gazdálkodók pedig veszteséget termelnek. Az alelnök szerint egyelőre kérdéses, milyen helyzet alakul ki a tojótyúkok ketreccseréjének 2012. január elsejéig esedékes cseréje után, mert több uniós tagország nem játszik nyílt lapokkal.

Thury Attila tájékoztatása szerint a tojótyúkok tartására vonatkozó uniós irányelv 2012. január elsején lép hatályba, így csak eddig lehetnek használatban a hagyományos ketrecek. Az utolsó, áprilisi felmérés azt mutatta, hogy az állományok 32 százalékát tartották hagyományos módon. Az EU-ban 353 millió étkezési tojást termelő tyúkot tartanak, és ebből az idén 163 milliót helyeztek el hagyományos ketrecekben. Magyarországon 4 millió tojótyúk férőhellyel számolnak, amelynek 43,6 százaléka hagyományos, 44 százaléka új típusúban van, így 1,7 millió férőhelyet kell az idén átalakítani.

Még mindig nem tudni pontosan, mi lesz a helyzet 2012. január elsején, mivel a legtöbb ország nem játszik nyílt lapokkal - fogalmazott a szövetség alelnöke. A helyzetet ismerők szerint legalább 100 millió tyúkot olyan ketrecekben tartanak majd, amelyeket a jogszabály alapján már nem lehetne használni. A legtöbb ilyen hagyományos ketrec Olaszországban, Lengyelországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Portugáliában és Belgiumban van. Európa több országban a termelők abban reménykedtek, hogy az uniós rendelkezéseket visszavonják, ezért kevés előkészületet tettek - jegyezte meg Thury Attila.

Az új szabályokkal 25-30 százalékkal kevesebb tyúkot lehet tartani ugyanakkora területen, a ketreccsere költsége pedig 2500-4000 forint között van - közölte Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) helyettes államtitkára. Hozzátette: az átalakítását érintő jogszabály jelenti az ágazat számára a legnagyobb kihívást. Az Európai Bizottság részéről - fogalmazott - nem látni olyan "javulást", amely elmozdulást jelentene a korábbi statikus álláspontról. Ugyanakkor Magyarország szerint az uniónak a szabadkereskedelmi tárgyalásokon arra kellene törekednie, hogy az úgynevezett harmadik országokban előállított tojások szabályozása közelítsen az uniós előírásokhoz. A VM prognózisai alapján fel kell készülni arra, hogy a takarmányárak stabilan magasak maradnak. A kormány igyekszik a költségvetésbe betervezni minden olyan támogatási lehetőséget, amelyet az Európai Unió enged - jelentette ki a helyettes államtitkár.

A takarmányárak emelkedése, a fogyasztás csökkenése, az európai túltelepítés és a túltermelés miatt dömpingáron érkező import hátrányosan hat a tojáspiacra - állapította meg Thury Attila. A hazai tojástermelés az elmúlt nyolc évben 30 százalékkal csökkent, és az ágazat az idei első félévében sem lett eredményesebb, sőt az ágazati szereplők másfél éve az elmúlt évtized legrosszabb időszakát élik. A magyar héjas tojás piacot 25-30 százalékban az importtojások alkotják, és a dömpingáras behozatal teljesen tönkreteszi a magyar termelést - hangsúlyozta.

Az étkezési tojás belföldi értékesítése 18 százalékkal csökkent az idei év első harminchat hetében, miközben az uniós tagállamokból érkező étkezési tojásimport 14,5 százalékkal nőtt, a magyar export pedig 50 százalékkal visszaesett. A termelés elmarad a 2010 azonos időszakáétól: az első félév teljesítménye 65,4 százaléka a tavalyinak, és ez összesen 345,400 millió darab tojást jelent. Az idei év első felében 1,876 millió napos csibét telepítettek, és ez alig több a tavalyinál, amely negatív rekord volt.

A termelői ár tavaly húsvét után 45 százalékkal csökkent, miközben a fogyasztói ár azonos szinten maradt. Júliusban a fogyasztói ár 26 forint, a termelői pedig 16 forint körül alakult. A tojás önköltsége azonban 17-18 forint között mozog, így az elmúlt időszak alatt a termelők csak veszteségeiket növelték. A takarmányárak az év elejéhez viszonyítva ugyan stagnálnak, de az előző év azonos időszakához képest 40-45 százalékkal nőttek. A tojás iránti kereslet is folyamatosan csökken: 2005-ben 280 darab, 2007-ben 270, 2009-ben már csak 247 darab volt az egy főre jutó fogyasztás.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat