Baromfi Termék Tanács
HU, de tojás! Az Európai Bizottság adatai az európai baromfipiacról BTT-MOL együttműködés Víziszárnyas-termékek előállításának kódexe Sigillanda tojásbélyegzők MBH Bank - Agrárcentrum Agrármarketing Centrum

Tojáspiac: megduplázódó nagybani árak, bezáró és átalakuló tojótyúk telepek

2012. április 3., 12:24

Megduplázódtak mára a magyarországi nagybani tojásárak az elmúlt év hasonló időszakához képest, és a többi értékesítési csatornánál is jelentős növekedés következett be a tojótyúkok ketreccseréjére vonatkozó uniós előírások hatályba lépése miatt. A Baromfi Terméktanács (BTT) információi szerint hasonló tendencia figyelhető meg a többi uniós tagországban is. Nálunk is számos állattartó telep bezár, jó néhány pedig a következő hónapokban igyekszik eleget tenni az uniós követelményeknek.

Európa tojáságazata alacsonyabb termeléssel, míg a fogyasztók magasabb tojásárral néznek szembe a Húsvét előtti időszakban - derül ki a nemzetközi híradásokból. Ennek oka az új uniós jogszabálynak való megfelelés, amely köztudottan a szigorúbb állatjóléti előírások betartását jelenti a tojótyúkok ketreces tartásában. Az Európai Tojásfeldolgozók Szövetségének kimutatásai szerint január elseje óta 10-15 százalékkal csökkent a termelés az unióban, és ez heti 200 millió tojásnak felel meg, mert a termelők jelentős része nem tudott eleget tenni a Brüsszel által megkövetelt, költséges állatjóléti beruházásoknak.

A változások nyomán néhány európai országban márciusra megháromszorozódott a tojásár és elérte a 2 eurós kilogrammonkénti mértéket is. A statisztikák szerint átlagosan 55 százalékkal nőttek az árak a 2011-es adatokhoz képest. Ugyanakkor az áremelkedés az egyes uniós tagállamokat eltérően érinti: míg például egy tucat prémium tojás ára Varsóban 1,6 euró, addig Brüsszelben 2,71 euró. A lengyel kamara jelzései szerint pedig március második hetében az ottani árak 63 százalékkal voltak magasabbak, mint január utolsó hetében és kétszeresét tették ki a tavalyiaknak. Cseh vélemények szerint viszont a mai helyzet normál piacgazdasági körülmények között nem alakulhatott volna ki, hanem piaci manipulációnak köszönhető, amelyhez hozzájárult Brüsszel ténykedése is.

Magyarországon a nagybani tojásárak átlagosan 99,57 százalékkal (23,3 forinttól 46,50 forintra) emelkedtek az elmúlt évhez viszonyítva - derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) adataiból. Eközben a budapesti piaci árak mintegy 72,41 százalékkal nőttek (29 forintról 50 forintra), a vidékiek pedig 69,16 százalékkal (26,75 forintról 45,25 forintra) emelkedtek. Legkisebb változás az áruházlánci árakban következett be, mivel az élelmiszerhálózatok akkor is magas árat alkalmaztak, amikor olcsón hozzájutottak a tojáshoz. Így itt az árak 14,13 százalékkal, 36, 87 forintról 42,08 forintra emelkedtek. A részletes ártáblázatok a következő linkre kattintva tekinthetők meg.

Mint ismert, a ketreces tojótyúk-tartásnál az 1999/74 EK irányelv írja elő a kötelező technológiaváltást. Az Európai Bizottság felmérése szerint 15 tagország nem felelt meg az 1999/74-es EK rendeletnek a 2012. január elsejei hatálybalépés dátumakor. Ellenük elkezdődött az úgynevezett kötelezettségszegési eljárás, amelynek keretében a tagországoknak akciótervet kellett készíteniük az átállás ütemezésére. Az akcióterv részeként július 31-ig lehetnek még a madarak a hagyományos ketrecben, de az így megtermelt tojás csak tagországi feldolgozásra (porításra, lékészítésére) mehet.

Hagyományos ketrecbe január elsejétől tilos tojótyúkot telepíteni, és minden ketrecben tartott tojótyúk számára biztosítani kell a tyúkonkénti 750 négyzetcentiméteres alapterületet. Az ily módon termelt tojásokat 5 milliméter átmérőjű piros folttal kell megjelölni, a szállítási csomagoláson, illetve a kísérődokumentáción pedig fel kell tüntetni a "hagyományos ketrecben termelt tojás" feliratot.

Magyarországon - 200-220 ezer tyúkférőhellyel - 104 olyan telep volt december végén, amelyek nem tudják/akarták teljesíteni a jogszabályi előírásokat, ezért ezek bezárását kezdeményezte a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH). További 182 telepnek kell még megoldania a következő négy hónapban a megtermelt tojások elhelyezését, illetve a hagyományos technológia megszüntetését.

A tapasztalatok szerint tavaly év végén, de még inkább 2012 elején számos uniós országban - így Magyarországon is - intenzívebbé váltak a tyúkkivágások, valamint a hagyományos ketreces technológiák megszüntetési eljárásai. Jó néhány magyar vállalkozás hozzákezdett már a hagyományos ketrecek átalakításához, illetve leszereléséhez, de az új és felújított technológiák beállításának 25-30 százaléka ez év második negyedévére marad. Az unión belüli nagymértékű madárkivágások következménye a termeléscsökkenés, illetve ehhez kapcsolódóan a tojás felvásárlási árának növekedése. E tendencia várhatóan folytatódik, sőt húsvét után erősödhet is - áll a Baromfi Termék Tanács (BTT) előrejelzéseiben.

Védjegyeink

Magyar Baromfi Koronás Tojás
Tojáskihívás
Tojásos ételek
Végy egy tojást! - Tojásos fogások
A tojás maga a csoda - Tojás kisokos
Impresszum | Jogi és adatvédelmi nyilatkozat