Tojástermelés: nem a tartási mód határozza meg a minőséget
2010. október 5., 12:09
Az utóbbi időben számos helyen jelent meg a sajtóban és a világhálón a kereskedelmi forgalomban kapható tojások minőségéről érzelmi alapon, állatvédelmi szempontokra hivatkozó minősítés - állapítja meg a tojás világnapja alkalmából készült elemzésében a Baromfi Termék Tanács (BTT). Ezekben közös volt, hogy a ketrecben termelt tojás a legrosszabb, a zárt istállóban, padlón tartott állatok terméke ugyan egy fokkal jobb minőségű, de az igazi jó minőséget a szabadban tartott tyúkok tojásaiban találja meg az ínyenc vásárló. Ugyanakkor soha nem mellékeltek ezekhez a véleményekhez összehasonlító analízisen alapuló mérési adatokat - szögezi le a BTT.
A terméktanács és tagszervezete, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége számtalanszor hangsúlyozta, hogy az efféle szubjektív vélemény megalapozatlan. A tojás minőségét, összetételét takarmányozással lehet befolyásolni, de tartási móddal nem. Most az amerikai Mezőgazdasági Kutató Intézet (ARS) élelmiszereket vizsgáló kutató csoportja állapította meg, hogy nincs mérhető különbség a különböző típusú tojások között. Teljesen mindegy, hogy milyen tojást vizsgáltak, közel egyforma volt a tojások minősége - szögezték le a kutatók.
A kutatócsoportnak az volt a feladata, hogy különböző termelési és takarmányozási körülményekből származó (ketreces, alternatív, szabad tartás) nagyméretű, fehér és barna héjú tojásokat hasonlítsanak össze. Az volt a cél, hogy meghatározzák, van-e a fizikai minőségben és az összetételben különbség a vizsgált tojások között. A terméktanács szerint az úgynevezett. organikus termelés erőltetése tévút. Szükség van rá, mert minőséget kínál és munkahelyet jelent, de a BTT szerint a növekvő igényeket nem lehet általa kielégíteni.