Új baromfikeltetőt épített Devecseren a Gallus Kft.
2010. december 6., 10:39
Átadták a devecseri Gallus Kft. 342 millió forintos támogatásból megépült új baromfikeltető üzemét, amelynek megépítéséhez az Európai Unió az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programon (ÚMVP) keresztül 40 százalékos támogatást nyújtott. Szabó István, a Gallus Kft. ügyvezető igazgatója szerint a mostani beruházással Magyarország legnagyobb kapacitású, és legmodernebb számítógép vezérelt broiler napos csibe keltetőjét helyezték üzembe, amely évi 42 millió darab tenyésztojást lesz képes kikeltetni.
Az új devecseri keltető üzemben a legmodernebb belga Petersime technológiával működő 21 darab keltetőgép működik - mondta az ügyvezető igazgató. Az üzem területe 2400 négyzetméterről 3200 négyzetméterre bővült, az 1987-ben átadott egykori Devecseri Állami Gazdaság keltető épületét teljesen átalakították és új szárnnyal bővítették. A Gallus Kft. többségi tulajdonában lévő Taravis Kft. a cégcsoport másik vállalata, amely a magyarországi brojler-csirke vágóhidak között a második legnagyobb vágószámot produkálja. A Taravis Kft. vágóhídján az év végére befejeződő bővítéssel elérik a 15 milliós brojler csirke vágószámot.
Szabó István elmondta: az állattartó telepek korszerűsítéséhez (ÁTK) benyújtott, 1,3 milliárd forint összértékű pályázatuk még elbírálás alatt áll, ebből többek között az oroszi és a farádi baromfi telepek teljes rekonstrukcióját, technológiai korszerűsítését tervezik megvalósítani. A Gallus Kft. broiler szülőpár baromfi neveléssel és tenyésztéssel, a tenyésztés során keletkező tenyésztojás keltetésével, valamint takarmánykeveréssel foglalkozik. A vállalat 1991-ben az egykori Devecseri Állami Gazdaság dolgozói privatizálásával alakult, ahol a dolgozók üzletrész vásárlását 2 százalékban maximálták.
A Gallus éves nettó árbevétele 2009-ben 6 milliárd forint volt, a cégcsoport az idei évre 17 milliárd forint bevételt és 10 százalékos növekedést tervez. A következő évben a csoport 20 milliárd forintos árbevételt, és havi 1 millió euró export árbevételt szeretne elérni. A cégcsoport adózás előtti eredménye 2010-ben várhatóan meghaladja a 300 millió forintot. A foglalkoztatottak száma az idei évben átlagosan 800 fő volt.
A baromfi integráció révén 45 termelővel állnak kapcsolatban, akik a környékbeli telephelyeiken nevelik fel a csirkéket, amelyeket a Taravis Kft. visszavásárol. A baromfi integrációval az uniós szinten közepes vállalkozásnak számító cégcsoport a takarmány előállítástól a konyhakész termék értékesítéséig a teljes termékkört lefedi.