Új magyar technológia válthatja ki a műtrágyákat
2011. június 9., 16:12
Új magyar technológia oldhatja meg a szennyvíziszap-elhelyezési problémákat, és biológiailag hatásos termésfokozó készítménnyel válthatja ki a műtrágyákat. A Biomass Super termékcsaládba tartozó készítmények - szemben az ásványi hatóanyagokkal - , nem roncsolják és savanyítják a talajt. Szerves kötésben tartalmazzák ugyanis szinte az összes növényi tápanyagot, növelik a talaj humusztartalmát, és árban is kedvezőbbek a műtrágyáknál.
Szakértők szerint a most kialakulóban lévő új mezőgazdasági tápanyag-gyártó iparág megoldhatja az egyre nagyobb mennyiségben képződő kommunális iszap biztonságos és környezetbarát feldolgozását - állítja az Elmolight Bt. A cég szerint biológiai beavatkozással szabályozott komposztálási technológiájának eredményeképpen a kommunális szennyvíziszapból termésnövelő anyag készíthető. A műtrágyák ára folyamatosan emelkedik, és ez a trend várhatóan tovább folytatódik. Emellett az állatállomány is csökkenő mértékű, amelynek következtében egyes növénykultúrákban szervesanyag-hiány alakult ki, mivel az istállótrágya használata visszaesett.
Ugyanakkor a települések csatornázottsága folyamatosan nő, így növekszik a szennyvíztisztítás során keletkező iszap mennyisége. Jelenleg viszont az iszapok hatékony hasznosítása minimális, általában gondot és költséget jelent az elhelyezése. Pedig az ipari szennyeződésektől mentes szennyvíziszap kiválóan felhasználható a mezőgazdasági területek tápanyag-utánpótlására.
A cég szerint a technológia további előnye, hogy a kommunális iszap biztonságos feldolgozása mellett, az országos szinten mintegy 30 millió tonnás nagyságrendben keletkező mezőgazdasági melléktermékek jelentős részét is képes jól hasznosítani.
Az Elmolight Bt. magyar-ausztrál vegyesvállalat magyar többségi tulajdonnal. Múlt évi árbevétele 100 millió forint körüli volt. A cég e szinten kívánja stabilizálni bevételét, nem kíván tovább növekedni. Kutatás-fejlesztésre éves árbevételének legalább 20-25 százalékát költi.