Uniós stratégia a mezőgazdaság jövőjéért: elkészült a zárójelentés
2024. szeptember 4., 14:40
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke átvette az uniós mezőgazdaság jövőjéről folytatott stratégiai párbeszéd zárójelentését Peter Strohschneider professzortól, a csoport elnökétől. A „Közös európai mezőgazdasági és élelmiszeripari kilátások” című jelentésben a szerzők értékelik a kihívásokat és a lehetőségeket, majd ajánlásokat fogalmaznak meg. A javaslataik iránymutatásul szolgálnak majd az Európai Bizottság számára, amikor az kialakítja a mezőgazdaságra és az élelmiszerekre vonatkozó stratégiai jövőképet, amelyet Ursula von der Leyen elnök második mandátumának első 100 napjában fog benyújtani.
A stratégiai párbeszédben részt vevő 29 tag 2024 januárja, a párbeszéd Ursula von der Leyen felkérése óta vett részt a munkában. Az eredmények azt mutatják, hogy lehetséges konszenzust kialakítani az agrár-élelmiszeripari lánc különböző pontjain megjelenő fontos érdekek között, még akkor is, ha az agrár-élelmiszeripari kérdésekről szóló nyilvános vita rendkívül polarizált – derül ki a kiadott közleményből.
A bizottság meg fogja vizsgálni a jelentés arra vonatkozó ajánlásait, hogy ki kell alakítani egy új platformot, amelynek révén az agrár-élelmiszeripari ágazat különböző részein aktív szereplők, a civil társadalom képviselői és a tudományos élet szereplői folyamatosan mérlegelhetik az agrár-élelmiszeripari rendszerek fenntarthatóbbá és ellenállóképesebbé tételére irányuló stratégiákat.
A párbeszédről készült jelentés szerint az élelmiszerek és a mezőgazdasági termékek előállítása alapvető elemét képezi az európai társadalomnak és Európa biztonságának, az európai élelmiszerek és gazdálkodási rendszerek sokszínűsége pedig fontos értéket jelent. A stratégiai párbeszéd résztvevői egyetértenek abban, hogy az agrár-élelmiszeripari ágazat gazdasági, környezeti és társadalmi fenntarthatósága erősítheti egymást, különösen, ha ezt koherens szakpolitikai intézkedések is támogatják. A résztvevők a jelentésben kiemelik a piacok, az étkezési szokások és a fenntarthatóságot szolgáló innováció szerepét is.