Válság a ketreces tojások tiltása miatt: hiány és drágulás Új-Zélandon
2019. május 27., 14:29
Tojáshiány lépett fel Új-Zélandon, mert az ottani szabályozás a ketreces tojótyúk-tartás fokozatos felszámolását írja elő a farmereknek. A jelentős többletköltségek hatására többen felhagytak a tojástermeléssel, a fogyasztóknak pedig a tojásárak növekedésére kell felkészülniük.
Ellátási problémákkal kell szembesülniük az új-zélandi fogyasztóknak a nemzeti híradások szerint. A piaci gondok azzal függnek össze, hogy a tojótyúkok száma az elmúlt év végére 4,2 millió darabról 3,6 millióra csökkent.
A visszaesés alapvető oka, hogy 2012-ben új szabályozást vezettek be, amely a ketreces tojástermelés fokozatos megszüntetését, illetve más technológiák alkalmazását irányozza elő 2022-ig. Különböző határidőket állapítottak meg annak érdekében, hogy a farmerek nagyobb férőhelyet biztosítsanak a szárnyasok számára.
A baromfitermelők költségei a szabályozás nyomán növekedtek, ezért többen felszámolták állományukat és abbahagyták a gazdálkodást, ez pedig a kínálat csökkenéséhez vezetett. Ugyanakkor vásárlói oldalról növekedett a kereslet, mivel a táplálkozástudományi szakértők ismét előszeretettel ajánlják a tojásfogyasztást a szénhidrátokban és cukrokban gazdag ételek helyett. A statisztikák azt mutatják, hogy 2009-ben az új-zélandiak fejenként 200 tojást fogyasztottak el, most pedig 226-ot. Az ottani tojásszektor egymilliárd tojást állít elő évente.
A legújabb információk szerint a termelés ismét növekedésnek indult, és fél év múlva a kereslet-kínálatban egyensúlyi helyzet alakulhat ki. Szakértők azonban arra számítanak, hogy a hiányhelyzetek időről-időre megismétlődhetnek a termelők átállási nehézségei miatt.
A szabályozási változások másik negatív következménye, hogy az új-zélandi fogyasztóknak a tojás drágulására kell számítaniuk. A technológiacsere többletköltségeit ugyanis a termelők nem tudják kigazdálkodni, ezért pluszkiadásaikat a vásárlókra tovább kell hárítaniuk.