Visszafogott inflációs környezettel számol a jegybank
2016. november 9., 09:50
Változatlanul visszafogott inflációs környezetre utalnak az inflációs alapfolyamatokat megragadó, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által számított mutatók, amelyek októberben lényegében nem változtak a előző hónaphoz képest. Az élelmiszerárak ugyanakkor már az áremelkedés irányába hatottak.
A KSH jelentése szerint októberben 1 százalék volt az éves infláció, az előző hónaphoz képest átlagosan 0,6 százalékkal nőttek az árak. Január-októberben a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Az éves maginfláció 1,4 százalék volt októberben a KSH szerint, ugyanúgy mint egy hónappal ezelőtt.
A jegybank által számított, indirekt adóktól - áfa jövedéki adó - szűrt maginfláció is 1,4 százalékon állt, az előző hónaphoz képest 0,1 százalékponttal emelkedett. Az infláció emelkedését az üzemanyag termékkör áremelkedése okozta, amihez az olajárak emelkedése és a jövedékiadó-emelés közel egyenlő arányban járult hozzá.
A jegybank által vizsgált keresletérzékeny termékek inflációhoz való hozzájárulása nem változott, míg a volatilisebb, költségváltozásokra érzékenyebb élelmiszer- és energiaárak a korábbi hónapoktól eltérően már az áremelkedés irányába hatottak.
A jegybank elemezte a középtávú inflációs tendenciákat meghatározó tételek árváltozásait. Ezek közül a piaci szolgáltatások árai 0,3 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest, mely a korábbi éveknél enyhén magasabb érték.
A feldolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árai emelkedtek szeptemberhez képest, döntően a tej termékkör árváltozása miatt. Az iparcikkek éves inflációs rátája enyhén csökkent szeptemberhez képest, árazásukat a mérsékelt importárak árleszorító hatása, valamint a folyamatosan élénkülő belföldi kereslet kettős hatása alakítja. A lakosság inflációs várakozásai az elmúlt időszakban lényegében nem változtak, és az alacsony inflációs folyamatokkal összhangban mérsékelt szinten alakulnak az MNB elemzése szerint.